دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


دستگاه قضایی در بحث آزادی از نفس تردید نداشته باشد

26 اسفند 1393

نکا - مدیر کل دادگستری مازندران با بیان اینکه قاضی عادل نباید خود را در شبهه آزادی به نفس قرار دهد افزود: دستگاه قضایی نباید در خصوص آزادی از نفس تردید و شبهه ای داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام تقوی فرد عصر پنجشنبه در مراسم تودیع و معارفه ی رئیس دادگستری نکا با اشاره به دو مقوله آزادی به نفس و آزادی از نفس بیان داشت: چرا که اگر قاضی تردید و شبهه ای در آزادی به نفس را در دستور کار خود قرار دهد صلاحیت ورود به این حوزه  مقدس قضاوت را نخواهد داشت و این دو مقوله به ترتیب از مکتب حیوانات و مکتب انبیا و اولیا سرچشمه گرفتند.

به گفته تقوی فرد تمامی مشکلات جامعه اسلامی اعم از کشتارها، جنگ، قاچاق ها، کشمش ها و سایر جرم هایی  که هم اکنون متخلفان را راهی زندان ها کرده است نشات گرفته از آزادی به نفس است در واقع خوی و منش حیوانی این اشخاص و پاسخ دادن به خواهشهای نفسانی چنین اثراتی را در جامعه بر جای گذاشت.

وی افزود: دستگاه قضایی به عنوان متولی اجرای عدالت در جامعه باید به آزادی به نفس و آزادی از نفس بپردازد.

مدیر کل دادگستری مازندران اضافه کرد: اگر آزادی به نفس و منش های حیوانی از متخلفین گرفته شود قطعا نسلشان به مرور زمان منقرض و در نهایت آزادی از نفس به تدریج در جامعه گسترده می شود.

این مسئول قضایی در استان با بیان اینکه قاضی عادل نباید خود را در شبهه آزادی به نفس قرار دهد ادامه داد: دستگاه قضایی نباید در خصوص آزادی از نفس تردید و شبهه ای داشته یباشد چرا که اگر قاضی تردید و شبهه ای در آزادی به نفس را در دستور کار خود قرار دهد صلاحیت ورود به این حوزه  مقدس قضاوت را نخواهد داشت.

مدیر کل دادگستری مازندران با اشاره به برقراری تفاهم نامه قضایی و اجرایی در سطح استان تصریح کرد: خوشبختانه با ارتباط صمیمی بین استانداری و دستگاه قضایی استان تفاهم نامه قضایی و اجرایی بین دستگاههای دولتی مازندران به عنوان عملی بی نظیر در سطح کشور شناخته شد.

حجت الاسلام تقوی فرد اضافه کرد: نگاه قوه قضاییه به عنوان دستگاه پاسخگو و رسیدگی به مشکلات مردم به سمت چنین تفاهماتی پیش می رود چرا که تمامی ارگان ها و دستگاههای دولتی از ایادی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند که باید در یک مسیر مشخص حرکت کنند.

وی با تاکید بر تفاهم صد در صدی دستگاه قضایی با علما، روحانیون و دستگاه دولتی  متذکر شد: در راستای تحقق این امر میتوان بهترین عملکرد را در حوزه قضایی به وضوح شاهد باشیم.

به گفته مدیر کل دادگستری مازندران انقلاب اسلامی در مسیر پیروزی و ادامه دادن آرمان های امام راحل و شهدا خون بهای سنگینی را متحمل شد که بعد از اسلام تاکنون همچون این دوران تاریخی را شاهد نبودیم.

مدیر کل دادگستری مازندران اظهار داشت: مرجع انتظامی به عنوان بازوی دستگاه قضایی باید در راستای تضمین امنیت و آرامش جامعه هدف ارتباط صمیمی و دوستانه خود را حفظ و تداوم بخشند.

بداخلاقی در دستگاه قضایی ناپسند است

وی بد اخلاقی را در دستگاه قضایی امر نا پسند دانست و ابراز داشت : یک قاضی مردمی باید درکنار اجرای حکم، عدالت و اخلاق را به عنوان یک اصل در رسیدگی به امورات مردم قرار دهد.

حجت الاسلام تقوی فرد در پایان با تاکید بر اعتماد سازی  دستگاه قضایی در بین مردم نکا خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی شهرستان با اجرای منطقی و صحیح باید به گونه ای به قضاوت حکم ها بپردازد تا مردم به عادل بودن و تواضع این حوزه قضایی پی ببرند.

بین مردم و دستگاه قضایی پیوندی ناگسستنی است

حجت الاسلام محمد باقر محمدی لائینی امام جمعه نکا نیز در مراسم تودیع و معارفه رئیس دادگستری نکا در سالن امیرالمومنین با اشاره به نقش و پیوند برجسته دستگاه قضایی اظهار کرد: بین مردم و دستگاه قضایی پیوندی برجسته و ناگستستنی نسبت به سایر ارگان ها و دستگاه های اجرایی وجود دارد.

به گفته لائینی احکام خدا براساس عدل، عدالت و قسط از طریق کتابهای الهی قرار گرفته است که  دستگاه قضایی در راستای عدالت و قسط به عنوان مقوله ای اثر گذار و اساسی در طلعیت و تکریم مردم ایفای نقش می کند.

امام جمعه نکا با بیان اینکه دستگاه قضایی کلیدار نعمت های الهی است افزود: احکام عادلانه و قضاوت درست در فراخه و فراوانی نعمت های الهی تاثیر گذار بوده که در این امر می توانیم کلید نعمت های الهی را در دستگاه قضایی بیابیم.

لائینی گفت: اگر دستگاه قضایی در راستای احقاق حق محرومان و اجرای عدالت قدم بردارد قطعا از وجود هرگونه شرارت ها و پستی ها در شهرستان جلوگیری می شود چرا که عدل، قسط، عدالت، حکم به عدالت و حق در حکومت ها، عدالت ها و ثبات سیاسی کشور اثرگذار است.

وی مردم را مامور به اجرای عدل و قسط دانست و بیان کرد: قضاوت از جمله مسائل و اثر گذار در جامعه قلمداد می شود که مردم باید در جهت تامین قضاوت قاضی عادلی در زندگی شخصی خود باشند چرا که مخاطب اصلی عدالت در جامعه خود مردم هستند.

امام جمعه نکا درایت، فرصت مطالعه، علم، تدبیر درست از جامعه، سعه صدر و حفظ از هوای نفسانی را از جمله شاخص های قضاوت یک قاضی عادل و مردمی در جامعه دانست که در مبارزه با هواهای نفسانی این تعبیر را به اثبات می رساند.

مردم مخرب منابع جنگلی نیستند/ نبود جرم ها سازمان یافته در نکا

حجت الاسلام محمد تقی ربیعی رئیس سابق دادگستری نکا با اشاره به نبود جرم های سازمان یافته در شهرستان نکا اظهار داشت: شهرستان نکا با دارا بودن علما و بزرگان شاخص در منطقه از ارق مذهبی خاصی برخوردار بوده که خوشبختانه همین امر سبب عدم ارتکاب جرم های سازمان یافته در شهرستان شده است.

وی افزود: در طی هشت سال خدمت در شهرستان نکا توانستیم ۱۲ هکتار از اراضی شهرستان را از دست متجاوزین خارج سازیم همچنین در طی حکم های صادر شده ۹۰ درصد حکم ها تائید شد.

رئیس سابق دادگستری نکا با اشاره به قاچاق چوب وعوامل مخرب جنگل ها تصریح کرد: به گفته کارشناسان منابع طبیعی اگر تخریب جنگل ها به همین روال در جنگل های شمال پیش رود قطعا در ۵۰ سال آینده جنگلی نخواهیم داشت که  در این امر مردم به عنوان بیشترین مخرب نیستند بلکه کارهای اشتباه مسئولین چنین نتایجی را رقم می زند.

ربیعی با نقد از مسئولین شهرستانی افزود: چرا برخی از مسئولین با صدور مجوزهای ساختمانی در درون جنگل ها عملیات نابودی جنگل ها را رقم می زنند بدون اینکه پاسخگوی آینده سازان باشند.

امرالله حضرتی رئیس جدید دادگستری نکا دادگستری را مرجع رسیدگی به ظلم های وارد شده به مردم دانست و افزود: در صورت وارد شدن ظلم به شهروندان جهت احقاتق حق باید عدالت توسط دستگاه قضایی عملی شود در غیر اینصورت افکار عمومی نسبت به حوزه قضایی بدبین خواهد شد.

ضرورت دادرسی عادلانه در مناطق محروم

وی با تاکید بر دادرسی عادلانه در تمامی مناطق محروم ابراز داشت: در شهرستان های محروم بالاخص شهرسنتان نکا به دلیل فراوانی روستاها، مسافت های طولانی و شرایط بد اقتصادی مردم توانایی برخورداری از دانش وکلا را ندارند لذا دادگستری باید شرایطی فراهم کند که مردم از دادرسی عادلانه در تمامی مناطق بهره مند شوند.

حضرتی اضافه کرد: باید زمینه شرایط پاسخگویی مستقیم به مردم از طریق معتمدین در روستاها و رابطین شورای حل و اختلاف در سطح شهرستان محیا شود چرا که زمانی اجرا و احقاق حق به عنوان اصل در دستور کار قرار گیرد قطعا مشکلات در پیش رو را از میان بر می دارد.

به گفته حضرتی خودسازی در دستگاه های اجرایی باید به عنوان اولیت قرار گیرد در واقع در دو محور توکل، ایمان، اعتقاد  قویتر و آموزش به نحو احسن انجام می شود.

حجت الاسلام ذوالفقاری دادستان عمومی نکا همچنین در این مراسم گفت: در شش ماه نخست سال چهار هزار و۱۶۶ فقره پرونده ارائه شد که از این تعداد دو هزار و۲۳۳ فقره پرونده مانده است همچنین در پنج ماه دوم سال بیش از سه هزار و۲۴۰ پرونده ورود که دو هزار و۳۳ فقره پرونده مختومه اعلام شد.

وی با اشاره به افزایش نیرو در دادسرای عمومی نکا خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در دادگستری نکا با کمبود نیرو مواجه بودیم خوشبختانه با رایزنی های صورت گرفته  دو قاضی به دادسرای شهرستان اضافه شد.

گفتنی است، در این مراسم از زحمات حجت الاسلام محمد تقی ربیعی تقدیر و امرالله حضرتی به عنوان رئیس جدید دادگستری نکا منصوب شد.

منبع : مهر نیوز


1482
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش