دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی




دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


با پدیده حریم فروشی و حریم خواری مواجه هستیم

26 اسفند 1393

 

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، مرتضی تورک روز دوشنبه در جلسه فوق العاده کارگروه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی افزود: شهرداری ها بودجه خود را از طریق حریم فروشی تامین می کنند.

وی افزود: امروز با باندهای جعل در حوزه تجاوز به اراضی و منابع طبیعی روبرو هستیم.

تورک از تعطیل شدن کمیته ای در وزارت کشور برای پیگیری مسایل زمین خواری خبرداد و گفت: چند سالی است که این کمیته تعطیل شد و البته پیشنهاد دادیم آن را احیا کنند.

معاون امنیتی دادستان استان تهران با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجازی انجام می شود که هیچ توجیهی ندارد، گفت: البته در استان تهران نسبت به سالهای گذشته اقدامات گسترده ای برای مبارزه با تجاوز به اراضی و منابع طبیعی صورت گرفته است.

مسوول رسیدگی به پرونده های زمین خواری در استان تهران، تجاوز به منابع طبیعی را در دو بعد سطحی و سازمان یافته عنوان کرد و گفت: یک بعد زمین خواری به صورت پیچیده و سازمان یافته و باندهای فساد انجام می شود و از این راه بیت المال را مورد تجاوز قرار می دهند.

وی یکی از عوامل اصلی تجاوز به منابع طبیعی در دو بعد سطحی و سازمان یافته را بحث فساد اداری و توسط دستگاههای متولی دانست و ادامه داد: این مسئله بعنوان یک اولویت از امسال در دستور کار قرار گرفت و اقدامات خوبی نیز در این زمینه انجام شد.

تورک با ذکر مثالی در این زمینه اضافه کرد: در بخشهایی چند مدیر و کارکنان دولتی تحت تعقیب قرار گرفته و اکنون 10 نفر از مدیران شهرستانی بازداشت هستند.

وی با ارائه پیشنهادی به دستگاههای دولتی گفت: به دستگاههای دولتی پیشنهاد می دهم به این بخش توجه جدی داشته باشند و فساد را ریشه کن کنند.

معاون امنیتی دادستان استان تهران، افزود: همچنین از دستگاههای دولتی می خواهیم به هر طریق ممکن، ارتباط پرسنلی را در مراوادات و مراجعات در این زمینه قطع کنند،، چرا که مردم عادی و مراجعه کنندگان عادی تابع قانون هستند و یک عده اشخاص خاص و زایده خواه وجود دارند که در بیرون به گروهها و اشخاص دیگری متوسل می شوند و شبکه هایی برای تجاوز به اراضی و منابع طبیعی ایجاد می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در یکی از پلاکهای ثبتی حوزه شمیرانات با تغییر نقشه ها و آرای کمیسیون ماده واحده در یک پرونده یکصد هکتار از اراضی ملی را مورد تجاوز قرار دادند.

تورک خواستار بازنگری در نوع نگاه به اراضی ملی در همه سطوح و همه دستگاهها شد و گفت: مهمترین قانون در این زمینه ، قانون حفاظت و بهره برداری از محیط زیست و منابع طبیعی است که متاسفانه از این قانون حفاظتش را رها کرده و فقط به دنبال بهره برداری هستیم.

وی افزود: حتی در حوزه وزارت جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی و اراضی ملی بابت هر اموری که نیاز باشد مصرف می شود و همچنین در حوزه گردشگری، مسکن، راه، صنعت و معدن هر جا دچار کمبود می شویم از منابع طبیعی استفاده می کنیم و توجهی به آن نداریم.

تورک با بیان اینکه قانون معادن نیاز به بازنگری دارد، گفت: اصلاح قانون معادن که در سالهای گذشته انجام شد، امروز منابع طبیعی را دچار چالش کرده و به بازنگری نیاز دارد.

وی ادامه داد: در بحث محیط زیست نیز قانون بدین صورت است که اراضی حفاظت شده در اختیار محیط زیست قرار دارد اما اسناد این اراضی به نام منابع طبیعی است که متاسفانه در این زمینه مشکلات حقوقی و قانونی داریم.

به گفتنه وی، با این وجود وقتی در محاکم طرح دعوا می شود، دعوا بدلیل به نام بودن اسناد به منابع طبیعی رد می شود.

وی اضافه کرد: البته این کار سختی نیست و دوستان در منابع طبیعی و محیط زیست می توانند با پیشنهاد یک ماده واحده یا الحاق آن به قانون، آن را اصلاح کنند.

منبع : ایرنا


1509
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :



لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران





مرکز همایش