دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


یادی از پدر حقوق جزای ایران

26 فروردین 1394

به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، بدون تردید علوم انسانی همواره از جایگاه ارزشمندی در توسعه همه جانبه و پایدار یک کشور برخوردار است. در این مسیر نیز اساتید علوم انسانی در گوشه گوشه این سرزمین با تمام سختی ها به خدمت مشغول هستند. یکی از این اندیشمندان برجسته پروفسور محمود آخوندی اصل پدر حقوق جزایی نوین ایران به شمار می رود.

مراسم بزرگداشت آخوندی با نماهنگ سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران آغاز و با تلاوت قرآن کریم ادامه یافت، سپس فیلم کوتاهی درباره اهمیت علوم انسانی و معرفی خانه اندیشمندان علوم انسانی به نمایش درآمد.

در ابتدای مراسم محمد حسن ضیایی فر دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی با اشاره به اینکه آخوندی از سرمایه های ارزشمند این سرزمین محسوب می شود، افزود: وی در کارهای قضایی و دانشگاهی همواره احساس مسوولیت می کرد و به همین دلیل پیوسته فعال و پرکار بود و لحظه ای در خدمت رسانی به مردم آرام نمی گرفت.

ضیایی فر با برشمردن ویژگی های اخلاقی این دانشمند فرزانه ادامه داد: او با تمام توان علمی همواره اخلاق رفتاری را در برخورد با دیگران رعایت می کرد. من در طول 20 سال حضور در کمیسیون حقوق بشر اسلامی این نکته را دریافتم که آخوندی رعایت اخلاق و انسانیت را سر لوحه کار خود قرار داده و هرگز تندی و کنایه را در این سال ها از ایشان مشاهده نکردم.

سپس سید محمد هاشمی استاد دانشگاه شهید بهشتی به پشت تریبون رفت و گفت: محمود آخوندی مظهر انسانیت، اخلاق و عدالت است. وی نام نیک و پایداری به شمار می رود که در تبیین آزادی، آزادی خواهی و عدالت که فرآیند آن پاسداری از انسانیت محسوب می شود تلاش فراوانی را انجام داده است.

هاشمی با بیان اینکه او رساله دکتری خود را با عنوان حقوق جزای اسلامی و تاثیر آن در حقوق جزای ایران در 1340 هجری خورشیدی به پایان رسانده تصریح کرد: آخوندی حیات جامعه بشری را آزادی می دانست . خیلی ها ممکن است پس از دستیابی به مقام و منصب، عرصه را بر دیگران ببندند ولی ایشان به عنوان حقوقدان، آزادی را به عنوان عامل اصلی می دانست. تک صدایی را مذمت می کرد و اعتقاد داشت جامعه ای که درآزادی به رویش بسته باشد یا به گروه خاصی تعلق داشته باشد، آن اجتماع به رشد و شکوفایی نمی رسد. هنگامی که آزادی نباشد، انسانیت می میرد.

هاشمی ادامه داد: امنیت قضایی، دادرسی کیفری عادلانه و وجود دادگستری شایسته از دغدغه های آخوندی بود که زمینه به وجود آمدن آنها، استقلال قوه قضاییه و استقلال شخصی قضات می دانست و بر این باور بود که عدات قضایی در این صورت محقق می شود.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با برشمردن شاخصه های اخلاقی پدر حقوق جزای ایران تاکید کرد: یکی از ویژگی های وی تواضع بود که انسان می تواند در برخورد با او عنوان براردری را درک کند. در گفتمان نیز هدفمند بود نه رفاقتی و نه رقابتی. در بیان حق، با شجاعت و بی پروایی و البته با استدلال منطقی به بیان دیدگاه های خود می پرداخت.

محمد آشوری حقوقدان و استاد برجسته دانشگاه سخنران بعدی بود که ضمن تسلیت دوباره به خانواده زنده یاد آخوندی و جامعه حقوقی، سخنان خود را با تشکر از خانه اندیشمندان علوم انسانی و کمیسیون حقوق بشر اسلامی برای برگزاری مراسم نکوداشت آغاز کرد.

آشوری با ابراز خرسندی نسبت به اندیشمندان و بزرگانی که با وجود بی مهری ها در کشور خود مانده اند و در این سرزمین خدمت می کنند، گفت: صدور حکم در دادگستری هدف نیست و هدف اصلی باید برقراری آرامش در جامعه باشد. عدالت چیزی نیست که اعلام می شود بلکه امری است که بایستی دیده شود و مردم یک جامعه آن را لمس کنند.

او ادامه داد: آخوندی همواره دغدغه ی دادگستری عادلانه را در ذهن خود داشت و حذف تجدید نظر در احکام دادگاه و حذف دادسرا را به صلاح جامعه نمی دانست و از ضرورت حفظ دادسرا با استدلال های منطقی صحبت می کرد.

در ادامه فیلم کوتاهی از بیوگرافی و تصویر زنده یاد آخوندی اصل با سخنان وی پخش شد که با گریه و بغض حاضران و به ویژه خانواده ای این اندیشمند بزرگ همراه بود.

پروانه اسپهبدی همسر آخوندی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: چگونه می توان از نبودنت بگویم، در هر جایی که حقوقدانی عدالت محور است، تو زنده ای. در آنجا که محکمه و دادگاهش بوی عدالت می دهد، تو آنجا هستی. تو در قلب اساتیدی هستی که خوب فکر کردن را به دانشجویانش می آموزد. پس تمام لحظه ها تو هستی. آنها که عاشق صداقت، عدالت ورزی، مسوولیت ورزی، شجاعت و احترام به اندیشه ی دیگران هستند، همان تویی، پس هستی.

وی با بغض ادامه داد: آرام گام برداشتنت، نگاه کنجکاوت، تصاویر این روزهای من است و اشک های روانی که تمامی ندارد، آرامش قلب من است. سخت است باور نبودنت وقتی هستی. در لبخند و نگاه فرزندانت تو همواره زنده ای.

اسپهبدی تاکید کرد: تو خوب اندیشیدن، حفظ دفاع از متهم و کوشیدن در راه قانون نویسی را به ما آموختی و تا جایی که نفس داریم راهت را ادامه می دهیم. بوی تو و طنین صدای تو در همه جا هست و خواهد بود.

در پایان آیت الله محمد موسوی بجنوردی به عنوان آخرین سخنران به جایگاه رفت و افزود: درگذشت یکی از شریف ترین حقوقدانان کشور را به همسر، فرزندان، دوستان و به تمامی حقوقدانان و وکیلان تسلیت عرض می کنم.

وی گفت: آخوندی در بیان دیدگاهش اهل تقیه نبود و صراحت داشت. او وجود دادسرا را در نظام حقوقی ضروی می دانست و اعتقاد داشت که این امر از به وجود آمدن بسیاری از مفاسد جلوگیری می کرد که این موضوع را همواره با من در میان می گذاشت. وجود ایشان در هر مکان مایه خیر بود.

محمود آخوندی اصل به عنوان نخستین پروفسور حقوقی ایران در بیستم اسفند 1312 هجری خورشیدی در شهرستان اهر چشم به جهان گشود. وی پس از به پایان رساندن تحصیلات خود در دانشکده ی حقوق دانشگاه تهران راهی سوییس و شهر نیوشاتل شد.

رساله دکتری خود را با عنوان حقوق جزای اسلامی و تاثیر آن در حقوق جزای ایران به پایان رساند و به ایران برگشت. وی بیش از نیم قرن در فضای قضایی ایران برای مردم سرزمینش خدمت کرد و کتاب ارزشمند آیین دادرسی کیفری را ازخود به یادگار گذاشته است. سرانجام آخوندی اصل پس از چند هفته بیماری در شامگاه دوم فروردین 1394 هجری خورشیدی دیده از جهان فرو بست.

منبع : ایرنا


1294
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش