دومین همایش بین المللی حقوق ایران
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


انتقاد رییس دیوان عدالت اداری از عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا

6 اردیبهشت 1394

رییس دیوان عدالت اداری گفت: شوراهای اسلامی شهر در پی ایجاد منافذ برای پول گرفتن از مردم هستند.

 

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجعفر منتظری در ششمین نشست هم اندیشی دیوان عدالت اداری با معاونین و مدیران حقوقی دستگاه‌های اجرایی اظهار کرد: متاسفانه یکی از گرفتاری های امروز ما وجود شوراهای اسلامی شهر است که آشنایی به مسایل حقوقی ندارند و تعداد آنها نیز بسیار زیاد یعنی حدود پنج هزار شورا است.

 

وی گفت: شوراهای اسلامی متاسفانه به دنبال این هستند که منافذی ایجاد کنند تا از مردم پول بگیرند و منابع خود را تامین کنند، اما اصلا توجهی نمی‌کنند که این کار قانونی و شرعی است یا خیر.

 

منتظری گفت: استدلال شورا این است که چون منبع درآمدی ندارند این کار را انجام میدهند ولی این استدلال درست نیست.

 

رییس دیوان عدالت اداری گفت: مواردی وجود داشته که ما مصوبه شورای اسلامی یک شهر را ابطال کرده ایم و بعدا دیده ایم این مصوبه در شهرهای دیگری هم وجود دارد و از این طریق پول های زیادی از مردم گرفته اند.

 

منتظری در ابتدای این نشست گفت: 35 سال از عمر انقلاب می‌گذرد و امروز انقلاب امانتی در دست ماست و ما باید نگاهی واقع‌بینانه داشته باشیم و ببینیم با این امانت چگونه رفتار می‌کنیم.

 

وی با بیان این که نظام اداری ما خدمات قابل تقدیری را به صورت شبانه‌روزی به مردم بزرگوار ارائه می‌کند، گفت: مجلس ما در سال 90 یک قانون مهم با عنوان قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد وضع کرد که مدت آن سه سال بود و سال گذشته برای سه سال دیگر یعنی تا سال 96 تمدید شد. اما سوالی که من دارم این است که این قانون با اهمیت چقدر در عمل و اجرا توانسته موفق باشد؟ آیا نظام اداری ما متناسب با نظام جمهوری اسلامی از سلامت کامل یا سلامت قابل قبول برخوردار است. آیا در تکریم ارباب رجوع، پاسخگویی به سوالات و حل مشکلات آن گونه که شایسته است عمل می‌شود یا خیر؟

 

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: من نمی‌خواهم بخش خالی لیوان را پررنگ نشان دهم اما در جایگاهی نشسته‌ام که با دستگاههای اجرایی در ارتباط هستم و علت این امر که می‌گوییم عملکرد متناسبی وجود نداشته این است که وقتی به شکایات، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مصوباتی که منتهی به ابطال می‌شود نگاه می‌کنیم، می‌بینیم ما مسئولین بهتر از آنچه تاکنون کار کرده‌ایم می‌توانیم کار کنیم.

 

وی گفت: ما در دیوان عدالت اداری این آمادگی را داشته و داریم که در تعامل با دستگاه‌های اجرایی تلاش کنیم تا سطح سلامت اداری را ارتقاء دهیم. تعامل به این معناست که هر جا اشکالی دیدیم با همدیگر بنشینیم و آن را بررسی و برطرف کنیم.

 

منتظری با بیان اینکه طرح 120 هزار شکایت از دستگاه‌های اجرایی در هر سال زیبنده نیست، گفت: البته همه این شکایات پذیرفته نیست اما به هر حال فردی خود را ذی حق می‌داند و به دیوان عدالت اداری مراجعه می‌کند. البته ممکن است نتواند دعوای خود را اثبات کند اما طرح این دادخواست سه اثر دارد و آن این که چهره‌ دستگاه اجرایی را قانون‌گریز نشان می‌دهد، دیوان عدالت اداری را گرفتار می‌کند و شهروندان هم مدت‌های زیادی باید بیایند و بروند تا به حق خود برسند یا نرسند.

 

منتظری گفت از سال 88 که من به دیوان عدالت اداری آمده‌ام ورودی پرونده‌ها هر سال 10 تا 15 درصد افزایش داشت اما در نیمه دوم سال گذشته اقدامات پیشگیرانه اثر گذاشت و ما شاهد کاهش 14 درصدی ورودی پرونده نسبت به سال قبل بودیم. هر چند متاسفانه در پایان اسفند ماه سال قبل به یکباره میزان شکایات ده درصد افزایش یافت.

 

منتظری گفت: در سال 92 مجموعا 115 هزار و 105 فقره دادخواست به شعب دیوان عدالت اداری وارد شد که از این تعداد 98 هزار و 398 فقره مختومه شد. در سال 93 مجموعا 110 هزار و 606 فقره پرونده به دیوان عدالت وارد شد و تعداد پرونده‌های مختومه ما در این سال نسبت به سال قبلی آن افزایش چشمگیری داشت به طوری که با تلاش و قدرتمان توانستیم 111 هزار و 382 فقره پرونده را مختومه کنیم.

 

وی ضمن تقدیر از تلاش قضات دیوان عدالت اداری گفت: با توجه به حجم زیاد پرونده‌ها من اجازه دادم که قضات در تعطیلات نوروز پرونده‌ها را به منزل ببرند و در این ایام 5 هزار پرونده توسط قضات ما رسیدگی و مختومه شد.

 

منتظری از معاونین حقوقی دستگاههای اجرایی خواست تا شرکت در جلسات هم اندیشی و تعامل با دیوان عدالت اداری را در طول سال جزء اولویت‌های خود قرار دهند تا با همفکری جلوی شکایات بر دستگاه‌های اجرایی گرفته شود.

 

منتظری با بیان اینکه در سال گذشته برخی از دستگاه‌ها تعامل خوبی با دیوان عدالت اداری داشتند، گفت:‌ اولین دستگاه در این زمینه سازمان تامین اجتماعی بود که با وجود کار زیادی که در این سازمان است تعامل خوبی داشتند و شاهد کاهش 20 درصدی شکایت از این دستگاه نسبت به 5 سال گذشته بودیم.

 

وی گفت: وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی نیز با تلاشی که انجام شد با کاهش 13.8 درصدی شکایات مواجه بود.

 

منتظری همچنین با تقدیر از وزارت آموزش و پرورش به عنوان سومین دستگاه در زمینه تعامل با دیوان عدالت اداری گفت: در خصوص بحث استفاده از مرخصی زایمان طبق قانون زمان استفاده از این مرخصی 4 ماه بود که بعدا به 6 ماه افزایش یافت. دولت گذشته مصوبه‌ای داشت و یک دفعه این شش ماه را به 9 ماه افزایش داد.

برخی از دستگاههای اجرایی از جمله آموزش و پرورش این مصوبه را اجرا نمی‌کردند و به همین دلیل شکایات زیادی در دیوان عدالت اداری طرح شد.

 

منتظری گفت: خواهش من از دولت این است که یا این مصوبه را اصلاح کند و یا از دستگاههای اجرایی بخواهد آن را به طور کامل اجرا کند و برای زایمان مرخصی 9 ماهه بدهد.

 

منتظری همچنین گفت که وزارت بهداشت و درمان چهارمین دستگاهی بوده که در سال گذشته با دیوان عدالت اداری بیشتیرن تعامل را داشته است.

منبع : ایسنا


1230
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش