دومین همایش بین المللی حقوق ایران
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


کشورهای غربی از سیاست‌بازی در امر مبارزه با فساد پرهیز کنند

15 اردیبهشت 1394

رئیس سازمان بازرسی‌ گفت: غرب اگر می‌خواهد ریشه مواد مخدر در دنیا خشکانده شود یا به حداقل برسد باید با ایران همکاری تنگاتنگی داشته و از سیاست‌بازی در خصوص مبارزه با فساد پرهیز کند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر سراج در دیدار با رئیس دستگاه نظارت و بازرسی دانمارک با بیان اینکه بیشترین فعالیت ایران در خصوص مبارزه با فساد، نظارت و پیشگیری قبل از وقوع است، گفت: یکی از نهادهایی که در رابطه با مبارزه با فساد بسیار فعال است،‌ آمبودزمان ایران یا سازمان بازرسی‌کل کشور است.

در این راستا ایران تا حدود زیادی موفق بوده و توانست سطح فساد را کنترل کند که البته امیدواریم با همکاری و هماهنگی بین سازمان بازرسی‌کل کشور ایران و آمبودزمان آسیایی و جهانی بتوانیم در این راستا به‌خصوص مبارزه با پولشویی و عودت پول‌های ناشی از فساد موفق‌تر عمل کنیم.

 

رئیس سازمان بازرسی‌ کل کشور تصریح کرد: در سفری که به دانمارک داشتم متوجه شدم شیب فساد در یک مقطع زمانی بالا رفته و بعد از آن نزول و یک شیب خطی را تا امروز ادامه داده است. درباره علت رشد فساد در آن مقطع جویا شدم که اعلام شد مربوط به جنگ جهانی دوم بود و پس از آن نظام دانمارک تصمیم گرفت به‌صورت قاطع و گسترده با فساد مبارزه کند.

 

وی ادامه داد: کشور دانمارک اگرچه در ابتدا کشوری عاری از فساد و شفاف بود اما در مقطعی به‌موجب بروز جنگ، مظاهر فساد نیز گسترش یافت و رابطه مستقیم میان جنگ و ازدیاد فساد، کشور را به مراحل خطرناکی سوق داد، اما پس از جنگ، تصمیم مقامات و حضور گسترده مردم که به‌موجب اعتماد متقابل ایجاد شده بود، به بازسازی پایه‌های نظام دانمارک برای شفاف‌سازی، پاسخگویی و مقابله با فساد و همچنین توجه جدی به رسیدگی به شکایات مردمی مبادرت شد.

 

رئیس سازمان بازرسی‌ کل کشور افزود: در ایران نیز ما شاهد 8 سال جنگ تحمیلی، 8 سال فعالیت گروهک‌های تروریستی و 35 سال جنگ نرم و تحریم‌های غیرقانونی علیه کشورمان بودیم، ولی با وجود این‌ها عزم همه، تلاش برای بهبود فضای کشور است.

 

سراج با اشاره به ارتقاء 8 رتبه‌ای ایران در خصوص فساد گفت: طبق اعلام TIرتبه ایران نسبت به سال قبل 8 درجه بهبود یافته است که البته با توجه به اینکه TIدر ایران نماینده نداشته و خوراک خود را از اپوزیسیون می‌گیرد، ما آن را (رتبه‌بندی فعلی را) قبول نداریم.

 

وی در بخش دیگر از سخنان خود ابراز امیدواری کرد که در زمینه آکادمی مبارزه با فساد و تبادل تجربیات و اساتید بین سازمان بازرسی‌کل کشور و آمبودزمان کشور دانمارک همکاری‌های خوبی صورت بگیرد.

 

رئیس سازمان بازرسی‌ با اشاره به اینکه تجربه ایران در خصوص مبارزه با فساد به دوره هخامنشی و بیش از 2500 سال قبل بازمی‌گردد، اظهار کرد: همچنین حضرت علی(ع) ‌1400 سال قبل به استاندار خود توصیه کردند که عیونی بین مردم بفرست تا اگر فسادی مشاهده کردند آن را گزارش دهند تا مانع گسترش آن شوی.

 

سراج خاطرنشان کرد: ایران به دنبال راهکارهایی است که مانع پول‌شویی شود. معمولاً پول‌شویی در کشورهای جهان سوم اتفاق می‌افتد، نتیجه پول‌شویی در کشورهای غربی است و می‌خواهیم راهکاری در این زمینه پیدا کنیم تا افرادی که از کشورهای جهان سوم به کشورهای غربی فرار می‌کنند ‌را بازگردانیم.

 

وی اظهار کرد: اگر کشورهای غربی همان‌طور که شعار می‌دهند، عملاً نیز وارد گود شوند قطعاً اقدامات کشورهای جهان سوم تأثیر زیادی خواهد داشت. امیدواریم راهکارهای مشترکی بین کشورهایی که ارتباط نزدیکی با آن‌ها داریم پیدا کنیم تا با پول‌شویی مبارزه مؤثری داشته باشیم.

 

وی همچنین به مبارزه ایران با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: با توجه به همسایگی ایران با کشور افغانستان ایران با معضل مواد مخدر مواجه است. در حدود 50 درصد زندانیان کشورمان در خصوص جرایم مواد مخدر هستند. همچنین ایران تعداد زیادی شهید در راه مبارزه با مواد مخدر و ممانعت از ترانزیت مواد مخدر به کشورهای غربی داده است که البته غرب در این زمینه با ایران همکاری نمی‌کند، البته ایران به خاطر اعتقادات مذهبی که دارد حتی اگر غرب نیز کمک نکند، به وظیفه انسانی خود عمل کرده و از ترانزیت مواد مخدر به کشورهای غربی ممانعت می‌کند که هزینه‌های سنگین ایران مؤید این سخن است.

 

رئیس سازمان بازرسی‌کل کشور ادامه داد: جالب آنکه غرب علاوه بر آنکه همکاری نمی‌کند، راجع به اعدام مرتکبین به جرایم سنگین مواد مخدر ‌معترض هم است. این در حالی است که ایران ناچار به اعدام حداقلی این متخلفان است. البته سازمان ملل کمک‌های خیلی ناچیزی به ایران داشته که آن را نیز قطع کرده است. غرب اگر می‌خواهد ریشه مواد مخدر در دنیا خشکانده شود یا به حداقل برسد باید با ایران همکاری تنگاتنگی داشته و از سیاست‌بازی در خصوص مبارزه با فساد پرهیز کند.

 

یورگن استین سورنسن رئیس دستگاه نظارت و بازرسی دانمارک هم در این دیدار با اشاره به اینکه سفر به ایران به خاطر پیگیری همکاری‌های بیشتر و اجرای مباحثی که در سفر گذشته رئیس سازمان بازرسی‌کل کشور به این کشور داشته، ‌صورت گرفته است، ‌افزود: ایران در مقایسه با دانمارک از نظر جمعیت،‌ وسعت،‌ سیاست و ... بزرگ‌تر و پیچیده‌تر است. با در نظر گرفتن به نقشی که ایران در سیاست دنیا ایفا می‌کند،‌ ممکن است کشور دانمارک در مقایسه با ایران کوچک باشد. اما ما کارهایی انجام داده‌ایم تا امور کشور دانمارک خوب پیش برود که یکی از دلایل موفقیت دانمارک، عاری بودن از فساد و داشتن نظام مدنی سالم است. از این نظر به‌رغم وسعت کم خود و نقش کمی که در سیاست بین‌المللی داریم توانستیم از نظر سلامت کشور خود را به شهرت برسانیم.

 

وی با بیان اینکه دانمارک از اشتراک گذاشتن تجربیات مبارزه با فساد با سایر کشورها استقبال می‌کند،‌ گفت: ما به اینجا نیامده‌ایم تا در مورد ایران قضاوت کنیم یا در مورد سیاست‌های ایران بحث کنیم. ما اینجا آمده‌ایم تجربیات خود را به شما منتقل و از تجربیات شما استفاده کنیم. از این نیز آگاه هستیم که کشورهایی هستند که برنامه‌های خاص خود را در قبال ایران دارند و من می‌خواهم اطمینان بدهم که از این برنامه‌ها نداشته و فقط می‌خواهیم تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم.

 

منبع : ایسنا


1197
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش