دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


دستگیری 270 هزار تن در حوزه موادمخدر/ افزایش 15 درصدی متهمان مواد

6 مرداد 1394

سعید صفاتیان روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی ایرنا مطلب یاد شده را بر اساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر عنوان کرد.

صفاتیان اظهارداشت: این در حالی است که آمار دستگیری افراد توزیع کننده یا فروشنده موادمخدر در سال 92، 235 هزار تن بود و آمارها نشان می دهد که متهمان جرایم موادمخدر در کشور به میزان 15 درصد بیشتر شده اند.

وی در عین حال این موضوع را هم عنوان کرد که افزایش آمار دستگیری ها نشان از توان مقابله ای و عملیاتی بالای نیروی انتظامی است اما از سوی دیگر زندان های ما، دیگر گنجایش این همه زندانی را ندارد.

صفاتیان در خصوص تعداد زندانی شدن فعالان حوزه مواد مخدر هم اظهارداشت: 20 تا 30 درصد افراد دستگیر شده برای چندمین بار به دلیل فعالیت در حوزه موادمخدر دستگیر می شوند.

وی افزود: از سوی دیگر دستگیری در حوزه موادمخدر نیز تابع قوانینی است و بازداشت در بخش واردات، صادرات، تولید، توزیع و فروش و در بخش خرید، نگهداری و مخفی کردن موادمخدر به شیوه های مختلفی انجام می شود.

وی ادامه داد: اگر فردی در حوزه واردات، صادرات، تولید، توزیع و فروش موادمخدر فعالیت داشته باشد در صورتی که کمتر از 50 گرم تریاک، حشیش یا شیره تریاک همراه خود داشته باشد، فقط منجر به جریمه نقدی و شلاق می شود و بالاتر از این میزان است که دستگیر می شود.

مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: همچنین اگر فردی در حوزه خرید، نگهداری یا مخفی کردن موادمخدر فعالیت داشته باشد، بالای 500 گرم موادمخدر منجر به زندانی شدن این فرد می شود.

وی تصریح کرد: اما در مورد شیشه و هرویین این قضیه متفاوت تر است به شیوه ای که همراه داشتن یک گرم از این مواد ، فرد را راهی زندان می کند؛ چون عوارض شیشه و هرویین بیشتر از دیگر مواد مخدر است.** ضعف اقتصادی از دلایل گرایش به فروش یا توزیع مواد مخدر 

صفاتیان، ضعف شدید اقتصادی شماری از اقشار جامعه را یکی از دلایل گرایش برخی از افراد به فروش، توزیع و یا حمل موادمخدر عنوان کرد و افزود: بسیاری از توزیع کنندگان یا فروشندگان موادمخدر به دلیل مشکلات اقتصادی، وابستگی زیادی به این موضوع دارند و حتی اگر چندین بار دستگیر شوند باز هم به فروش موادمخدر روی می آورند.

وی گفت: متاسفانه برخی زندانی ها، اقداماتی برای فروش مواد مخدر در زندان انجام می دهند که باید از این موضوع نیز جلوگیری به عمل آید، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که خانواده های این افراد هم با مشکلات جدی مواجه می شوند.

صفاتیان تاکید کرد: باید بخش های حمایتی، خانواده های این افراد را تحت پوشش خود قرار دهند تا بتوان وابستگی تعدادی از این زندانیان را به فروش مواد کاهش داد و یکی از مواردی که در این زمینه می تواند کارساز باشد، افزایش میزان بودجه سازمان زندان ها و سازمان های حمایتی است.** فعالیت اجتماعی جایگزین زندان شود

مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با موادمخدر اظهارداشت: باید فعالیت اجتماعی، جایگزین زندان شود. در برخی از کشورهای دنیا این امر رخ می دهد و به جای اینکه فرد روانه زندان شود در سازمان های خیریه فعالیت می کند.

وی ادامه داد: بهتر است افرادی که سابقه چندانی در حوزه توزیع و فروش موادمخدر ندارند بجای اینکه در زندان حبس شوند و خانواده هایشان با مشکلات جدی اقتصادی روبه رو شوند در سازمان های خیریه با مدت زمان مشخص فعالیت کنند تا علاوه بر کاهش آمار زندانیان، چاره ای برای کاهش مشکلات اقتصادی و اجتماعی خانواده های آنان نیز اندیشیده شود.

صفاتیان گفت: هرچقدر وضعیت اقتصادی افراد نامناسب تر باشد، وابستگی افراد به فروش و توزیع موامخدر نیز بیشتر می شود اما در این میان افرادی نیز هستند که با درآمدهای آنچنانی برای افزایش سود در حوزه موادمخدر فعالیت می کنند.** دستگیری،عامل بازدارنده ای نیست

رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دستگیری به عنوان عاملی بازدارنده در حوزه موادمخدر نیست اما اگر دستگیر نکنیم، چه کنیم؟

صفاتیان در عین حال هم اظهارداشت: در هیچ جای دنیا موفقیت بازدارندگی در حوزه مواد مخدر بیش از 60 درصد نیست.

مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: هم اکنون در کشور، درصد موفقیت در حوزه پیشگیری، درمان و مقابله با مواد مخدر خیلی کم است.

براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، در سال 93، 555 تن انواع مواد مخدر کشف شد که 78 درصد از این مواد مکشوفه تریاک، 14درصد حشیش، پنج درصد هروئین و مرفین، کمتر از یک درصد شیشه و دو درصد سایر موادمخدر بوده است. 

منبع:ایرنا


1087
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش