دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


عضو کمیته علمی حقوق بشراسلامی:نگاه جنسیتی در هیچ جای قرآن وجود ندارد

15 مرداد 1394

به گزارش خبرنگار حقوقی ایرنا ، حجت الاسلام و المسلمین بهمن اکبرآبادی چهارشنبه شب در نشست علمی کمیسیون حقوق بشر اسلامی با موضوع زن و کرامت انسانی با استناد به آیاتی از سوره های قرآن کریم افزود: خاک بشر شد و بشر منتشر شد؛ در گام دوم بشر زوج شد و نظام بر زوجیت استوار بود.نوع آفرینش به زوجیت منتهی می شود .در قرآن خانه وخانواده به معنای مودت و محبت است نه نگاه جنسیتی و برتری یکی بر دیگری باشد.
اکبرآبادی یاداور شد که برای دریافت حقیقت دین باید از یک مثلث با سه ضلع متوازن اسلامیت، عقلانیت و واقعیت سخن بگوییم و در این صورت است که می توانیم دریافت درستی از دین مطابق با امروز داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد که اسلامیت از یک آستانه معرفتی سخن می گوید. عقلانیت رابط بین اسلامیت و واقعیت است که در قرآن از آن به عنوان حکمت یاد می شود و واقعیت نیز تغییر سیستمی، ذهنی و زبانی است.
وی آرمان دین را زدودن جهل، ستم و نفرت عنوان کرد و گفت : غایت ماموریت پیامبران الهی ایجاد معرفت، ستم زدایی و گسترش رحمت است .متاسفانه امروز با سوء برداشت از ادیان، آن ها را منشا نفرت و مظهر ستمگری معرفی می کنند که این ظلم بزرگی در حق دین است.
اکبرآبادی گفت : امروز وقتی دین به حبس می رود و مغفول می ماند، خود دین محروم نمی شود ، این در واقع ظلم در حق انسان های شیفته به الهیات است که از نعمت بزرگ محروم می مانند.
وی در مورد حقوق زنان در اسلام اظهار داشت: اگر از حقوق زنان سخن می گوییم و در این زمینه باید معرفت های پیشا و پسا فقهی را نیز در نظر بگیریم. چون علاوه بر فقه ، اخلاق نیز مهم است.
وی ادامه داد: یک قاضی جامع الشرایط در موضوع خانواده باید جدای از مواد قانونی به فضای پیرامونی جامعه نیز توجه کند. از این رو ماده قانونی که به ستم منتهی شود قابل قبول نیست و نباید از اصول اخلاقی و معرفتی جدا باشد.
همچنین شهلا کاظمی پور جامعه شناس نیز در این مراسم با تقسیم بندی تعریف زن در سه جامعه سنتی، صنعتی و فرا صنعتی گفت: هر چه جوامع به سمت فراصنعتی شدن پیش می روند و صنعت بیشتر رشد می کند نقش جنسیتی مردانه بیشتر می شود.
وی افزود: در جامعه فراصنعتی تغییر سریع را در تکنولوژی شاهد هستیم که در این جا مهم تفکر و ذهن است نه ابزار و تجهیزات سنگین.
به گفته وی در جامعه شناسی زنان باید فارغ از سوءگیری در روش ها به مطالعه پرداخت و باید دید که جنسیت زنانه چه تاثیری بر پدیده های سطح خرد، میانی و کلان جامعه دارد.
کاظمی پور با تعریف زن در سه جامعه سنتی، صنعتی وفراصنعتی اظهار داشت: در جامعه سنتی این گونه جا افتاده که زن یک جنس لطیف و مرد یک جنس قوی است که در محل تولید در این جامعه کشاورزی بوده و زنان پا به پای مردان در فرآیند تولید حضور داشته اند اما چون زمین کشاورزی جسم قوی تر می خواست آن ها همیشه نقش دوم را داشتند.
وی با تعریف زن در جامعه صنعتی ادامه داد: زن در این جامعه جایگاه فرودست داشت و نتیجه گذر از جامعه سنتی به صنعتی جدا شدن از خانواده بود؛ تولید در جامعه صنعتی بسیار خشن تر از جامعه سنتی است.
به گفته وی مرد در این جامعه نقش اول و آخر را داشت و زن به طور کامل از فرآیند تولید دور شد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه دو جنگ جهانی اول و دوم فرصت مناسبی برای زنان فراهم کرد ،گفت: از آنجا که مردان در دو جنگ جهانی به جبهه های نبرد می رفتند زنان وارد صنعت و کار شدند و اگرچه این دوران گذرا بود اما در ایجاد خودآگاهی زنان نقش ویژه ای داشت.
وی با بیان اینکه مناسبات ساختاری جدید به دنبال خود مناسبات نهادی جدید را نیز طلب می کند ، گفت: زنانی که در جامعه فراصنعتی زندگی می کنند، جامعه به آنها نیاز دارد و زنانی که به خود آگاهی و استقلال دست یافته اند حاضر به از دست دادن این امتیازات نیستند از این رو میزان باروری در آسیای جنوب شرقی به ویژه مالزی و سنگاپور به شدت کاهش یافته است.
کاظمی پور خواستار ارایه راهکارهایی برای هماهنگ سازی مناسبات نهادی با تغییرات ساختاری شد و گفت :راهکار هایی باید پیش بینی شود تا زنان بدون ایجاد اختلال در فعالیت اقتصادی و اجتماعی شان به خانواده و فرزندآوری نیز بپردازند که یکی از این راهکارها مرخصی زایمان است.
با تصویب سازمان همکاری های اسلامی، چهاردهم مرداد به عنوان روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در تقویم کشورهای اسلامی ثبت شده است.

منبع:ایرنا


1174
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش