دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


اسماعیلی: دفاع از حقوق زن یعنی تلاش برای حفظ و تحکیم بنیان خانواده

17 مرداد 1394

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست مشترک دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری های همجوار که با حضور دست اندرکاران و فعالان حوزه حقوق زنان و کودکان از دادگستری استان های تهران، قم ، البرز، سمنان و قزوین در محل مجتمع قضایی شهید بهشتی (ره) برگزار شد، این مطلب را اعلام کرد.
اسماعیلی با قدردانی از تلاش ارزشمند تمامی افرادی که در مسیر حمایت از خانواده گام برداشته اند، گفت: امروز بحث حقوق زنان و کودکان به یکی از مباحث جاذبه دار جامعه بشری از طریق ترفند ها ، شگردها ، شیوه ها و طرح دیدگاه های انحرافی از ناحیه برخی از داعیه داران حمایت از حقوق زنان و کودکان مبدل شده است.
وی ادامه داد: به طوری که نه تنها بحث حمایت از حقوق زنان و کودکان مطرح نیست، بلکه به انحراف کشیدن حقوق این دو قشر گران بهای جامعه بشری است.
رییس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت، افتخار می کنیم که نهادهای حکومتی و اجتماعی و همچنین نهاد قضایی ما برگرفته از تعالیم دینی است و بیشترین اهتمام را در جهت حفظ حقوق زنان و کودکان داشته و برای این عزیزان شانی همانند شئون دیگر افراد جامعه قائل شده است.

** مجامع بین المللی با نگرش غرض ورزی ما را به نقض حقوق بشر متهم می کنند
وی تاکید کرد: این برای خوشامدگویی مجامع بین الملی نیست، چراکه آنان با نگرش سیاسی و غرض ورزی ما را به نقض حقوق بشر متهم می کنند؛، همچنان که در موضوع هسته ای هم ما را متهم ساخته اند و به افکار عمومی باورانده اند که ایران در حال ساخت بمب هسته ای است و در مقابل هم ، کشور اسلامی ما عنوان داشته که ما بخاطر باور و اعتقاد خودمان تمایلی به ساخت و تولید و نگهداری بمب هسته ای نداریم و بدین روال ما را به نقض حقوق زنان و کودکان متهم می کنند.
اسماعیلی، علت اهمیت حقوق زنان و کودکان را تبعیت از حقوق و تعالیم دینی، حقوق اسلامی و انسانی دانست که تمامی مکاتب الهی آن را به رسمیت شناخته و دین مبین اسلام آن را بعنوان شریعت نهایی جهان بشریت ارتقا و تکامل بخشیده است.
وی خاطرنشان کرد: در نظام قضایی ما، مهمترین ماموریت و مسوولیت، تحقق و اجرای عدالت است و همواره به دنبال اجرای عدالت برای تمامی شهروندان و آحاد جامعه بشری هستیم.
اسماعیلی اضافه کرد: اعتقاد داریم در تعریف عدالت و نظام و ماموریت، برای زن و کودک این شان را قائل هستیم که نظام بشری از ابتدای خلقت بر مبنای خانواده تشکیل شده و بدون شخص و فرد ، قوام و استواری جامعه بشری ممکن نیست چرا که اراده خداوند متعال بر این نبوده که حضرت آدم را تنها بیافریند.
به گفته وی، اراده حضرت حق بر آفرینش یک خانواده بود که دارای دو رکن اصلی به نام مرد و زن و یک میوه و ثمره شیرین بعنوان فرزند است.

** اجازه نمی دهیم حق کسی پایمال شود
رییس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: هر یک از اعضای خانواده دارای حقوقی هستند و ما نیز بدنبال احقاق حق به صاحب آن هستیم و برای ما تفاوتی نمی کند که این صاحب حق کودک، زن ، سیاه یا سفید ، حتی مسلمان و غیر مسلمان باشد و اجازه ندهیم حقی پایمال شود.
وی اضافه کرد: امروز نظام قضایی ما با ایجاد دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان به دنبال این است که کمک کند تا آنجا که حق با این قشر جامعه است، این حق موجب تعدی و تجاوز قرار نگیرد و نادیده انگاشته نشود.
رییس کل دادگستری استان تهران، در ادامه به آسیب ها و خطرات جامعه زنان پرداخت و یادآور شد: امروز حوزه زنان از دو طریق در معرض خطر قرار دارند که یکی برداشت غلط و منحط صهیونیستی، غربی و از طرف دیگر ممکن است از یک برداشت ناصواب و اشتباه از ناحیه برخی از گروه هایی که امکان دارد داعیه دین داری نیز داشته باشند. 
وی افزود: خوشبختانه شرایط امروز به گونه ای است می توانیم حساب دین را از حساب برخی از افراد دیگری که تحت لوای دین قرار دارند و اقدامات ناصواب انجام می دهند و اقداماتشان را به حساب دین می گذارند جدا کنیم که نماد بارز آن داعش است.
اسماعیلی ادامه داد: داعش بدترین جنایات را با رنگ و لعاب دینی انجام می دهد و ما هیچگاه این اقدمات را نشات گرفته از دین آن هم دین مبین اسلام نمی دانیم و ممکن است در جامعه، هم برخی از تفکرات افراطی و برخی از کسانیکه برداشتی سطحی از مبانی دینی دارند.

** نظام دینی ما بر مبنای خانواده است
اسماعیلی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه و اظهارنگرانی ایشان از برخی از پرونده های خانواده و گسست این بنیان ارزشمند دینی و بشری اظهار داشت : نظام دینی ما بر مبنای خانواده است و ما اگر می خواهیم دفاعی از حقوق زنان انجام دهیم باید جایگاه آن را در خانواده ببینیم و نباید این دفاع به سمت و سویی برود که او را از رکن خانواده جدا کند.
وی تاکید کرد: دفاع از حقوق زن یعنی تلاش در جهت حفظ و تحکیم بنیان خانواده و نقشی که او در این نظام دارد و اگر این امر را از او جدا کردیم ، هم هویت مرد را از او گرفته ایم و هم هویت زن.
رییس کل دادگستری استان تهران افزود: این نه تنها دفاع از حقوق زن و کودک نیست، بلکه دفاع از حقوق زن این است که در خانواده قرار گیرد و دفاع از حقوق کودک این است که در آغوش پدر و مادر و این خانواده قرار گیرد و جدا کردن فرزند از پدر و مادر و زوجین از یکدیگر که امروزه و متاسفانه در خیلی از پرونده ها می بینیم و برخی از راهنمایی ها و مشورت های غلط دامن به این موضوع می زند و اسم آن را دفاع از حقوق زن می گذارند ، قطعاً اشتباه و دفاع از حقوق زن نخواهد بود. 
وی با ذکر مثالی ادامه داد: به طور مثال نه تنها در پرونده طلاق ، بلکه در سایر پرونده های مربوط به موضوع خانواده نظیر مطالبه مهریه و استرداد جهیزیه و سایر پرونده های که در اختلافات خانواده نمایان می شود ، باید (وضع الشی فی محله ) را ببینیم و کمک کنیم که زن در جایگاه خودش قرار بگیرد و نه اینکه از جایگاه خودش جدا بشود و متاسفانه اگر در این قبیل پرونده ها دقت لازم انجام نشود اینها می تواند مقدمه ای بر امر طلاق و گسست بنیان خانواده باشد ممکن است موضوع مقدماتی پرونده، مطالبه مهریه باشد.

** مهریه یک پشتوانه اخلاقی برای تشکیل خانواده است
اسماعیلی با تاکید بر اهمیت موضوع مهریه اظهار داشت: مهریه قطعاً حق مسلم خانم است ، اما برداشت شخصی بنده این است که مهریه ابتدا یک پشتوانه اخلاقی برای تشکیل خانواده به شمار می رود و بعد، پشتوانه اجتماعی برای آن است و وی اضافه کرد: مهریه یک پشتوانه اقتصادی برای همسر و خیلی اوقات پشتوانه اقتصادی برای روز مباداست.
اسماعیلی با طرح این پیشنهاد که دفتر حمایت از زنان و کودکان را به دفتر حمایت از خانواده تغییر نام دهیم، گفت: بیاییم از نهاد خانواده به عنوان اجزای خانواده حمایت کنیم و نه به عنوان یک عضو منفک و جدا شده از بنیان و نهاد خانواده و این امر هم زیبنده جامعه اسلامی ، خواهد بود و هم از این طریق خواست مقام عظمای ولایت محقق می شود.
وی اضافه کرد: علاوه براین، دیگر این آمار و ارقام نگران کننده ای که بعضا به گوش می رسد از متلاشی شدن بنیان خانواده را شاهد نخواهیم بود.

منبع:ایرنا


1342
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش