دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


دادگاه امروز بابک زنجانی از حضور نمایندگان سه بانک تا توزیع کارت اعتباری یورویی

1 آذر 1394

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا سیزدهمین جلسه رسیدگی به پرنده اتهامات بابک زنجانی و دو متهم دیگر نفتی امروز یکشنبه در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی و با حضور نمایندگان بانک های مسکن، ملت و تجارت، سازمان تامین اجتماعی، شرکت صدرا، وکلای شرکت نفتی اچ کی، شرکت نفت، م ش و ح ف ه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی و بابک زنجانی، کارشناسان وزارت اطلاعات و بانک مرکزی و همچین نماینده دادستان به صورت علنی برگزار شد.
ساعت 8.50 دقیقه بود که متهم و بعد از آن قاضی صلواتی وارد جلسه دادگاه شدند.
رییس دادگاه بعد از تلاوت قرآن توسط قاری و بیان چند ماده از قانون آیین دادرسی کیفری از متهم ردیف اول خواست تا برای ارائه ادامه دفاعیات در جایگاه قرار بگیرد.
قاضی صلواتی پس از قرار گرفتن بابک زنجانی در جایگاه از او خواست تا در مورد حواله های آی بن 2 آی بن توضیح دهد که متهم قبل از بیان توضیحات در این باره از قاضی اجازه گرفت تا نکات باقی مانده در جلسه روز گذشته توضیح دهد و گفت: روز گذشته در خصوص ملک ایران زمین گفته اید چرا این ملک را با 703 میلیون تومان در دفترخانه ثبت کرده ام که می گویم ملک ایران زمین پس از معرفی به وزارت نفت مورد کارشناسی قرار گرفت که 703 میلیون تومان برآورد شد و قرار شد در دفترخانه آن را به نام شرکت نفت ثبت کنند که این به کارشناسی مجدد رفته و من خواستم تا پس از برگشت نظر کارشناسی دوم صبر شود که آقای وزارت اطلاعات گفتند انتقال انجام شود و بعد جواب کارشناسی بیاید.
وی افزود: شما پرسیدید چرا می خواستم هشت هزار میلیارد تومان آن را بفروشم در حالی که من این ملک را هشت هزار میلیارد تومان خریدم و نمی خواستم با این قیمت بفروشم.
متهم اصلی پرونده نفتی در خصوص اس سی تی بنکرز دوبی اظهار کرد: گفتید این شرکت در دوبی وجود خارجی ندارد و من صداقت ندارم؛ در حالی که اگر این شرکت وجود خارجی نداشت در لیست تحریم ها قرار نمی گرفت.
وی ادامه داد: و اگر این شرکت وجود خارجی نداشت امکان ثبت و خط سوئیفت در این مجموعه در دوبی قابل انجام نبود.
بابک زنجانی سپس در پاسخ به سوال قاضی دادگاه مبنی بر چگونگی انجام حواله های آی بن 2 آی بن گفت: این یک شرکت مربوط به بانک اف آی آی بی است؛ همه مجموعه های بانکی برای تسهیل پرداخت و ارتباط با مشتریان خود یک مجموعه الکترونیکی در نظر می گیرند که من نیز سیستم الکترونیکی آی بن را طراحی کردم.
وی با بیان اینکه آی بن 2 آی بن یک شرکت است و با آی بن که یک سیستم الکترونیکی متصل به سوئیفت است، که با هم تفاوت دارند افزود: سیستم آی بن در بانک های تجارت، ملت، انصار، صادرات و صنعت و معدن و تجارت وصل شد و بدین صورت بود که اگر این بانک ها می خواستن حواله داشته باشند از این سیستم اعتبار خریداری می کردند.
زنجانی اضافه کرد: چون پول های این بانک قابل انتقال نبود قرار شد در مقابل کارت هایی که به آن ها می فروشیم، این بانک ها منابع غیر قابل انتقال خود را به اس سی تی بنکرز دبی انتقال دهند و پول های قابل انتقال برای آن ها حواله کنم.
متهم پرونده نفتی با بیان اینکه تا کنون سه هزار و 400 تا پنج هزار فقره حواله از طریق آی بن انجام شد اظهار کرد: انجام این کار بدین شکل بود آنها پول های غیرقابل انتقال خود را به اس سی تی بنکرز انتقال می دادند و با دستور پرداخت ها را سیستم کردیت می کردند و از مبلغ صد میلیون دلار، حواله به یک یک مشتریان خود ارائه می دهند.

**دو میلیون یورو کارت اعتباری توزیع کرده ام 
بابک زنجانی در پاسخ به قاضی صلواتی مبنی بر اینکه ابتدا وجه می گرفتی بعد حواله صادر می کردی یا اینکه نخست حواله صادر می کردی بعد وجه دریافت می نمودی گفت: این داستان مانند تلفن همراه است که نخست باید اعتبار ایجاد کنیم و بعد بتوانیم از تلفن همراه استفاده کنیم.
قاضی از او پرسید: پس شما در حقیقت صرافی می کردید که زنجانی پاسخ داد نه و دوباره قاضی پرسید شما آیا مجوز بانک مرکزی داشتید و متهم نفتی جواب داد به مجوز بانک مرکزی نیازی نیست.
قاضی گفت: به این مجوز نیاز است و در انتهای جلسه کارشناسان در این خصوص توضیح می دهند. 
قاضی صلواتی با بیان اینکه بسیاری از مشتریان بانکی شما مانند بانک ملت و دیگر بانک ها از انتقال حواله های شما راضی نبودند و اعلام نارضایتی می کنند و آیا شما این موضوع را قبول دارید بابک زنجانی پاسخ داد اگر وکلای بانک ملت خلاف این حرف ها را بزنند قبول دارم. 
رییس دادگاه با تاکید بر مجوز نداشتن بابک زنجانی از بانک مرکزی و لازم الاجرا بودن مقررات کشور برای همه تاکید کرد که متهم نفتی چنین پاسخ داد چطور آن زمان که همه گرفتار بودند و من این کارها را انجام دادم کسی اعتراض نکرد؛ کلیه عملیاتی که من انجام داده ام بر اساس سیستم بین المللی پولشویی است و اگر من این کارها را انجام نمی دادم گوشت، مرغ، غلات و غیره وارد کشور نمی شد.
وی اضافه کرد: وقتی بانک مرکزی در مصوبه اش اعلام می کند بانک اف آی آی بی می تواند این کار را انجام می دهد پس این اعتراضات برای چیست؟ در این حال قاضی صلواتی از او پرسید یعنی شما مجوز گرفتید و متهم پاسخ داد بله چه وزیر و رییس بانک مرکزی این موضوع را تایید کرده بودند.
قاضی صلواتی از متهم خواست تا نحوه جابجایی را توضیح دهد و متهم نیز گفت: آقایان از بانک مرکزی یوان چین، لیر ترکیه، وون کره، یورو دریافت می کردند و از آنجا که منابع آنها قابل انتقال به مشتریان در خارج از کشور نبود به همین منظور قراردادهایی تحت عنوان آی بن نوشتند تا پول های غیر قابل انتقال آنها را بگیریم و پول های قابل انتقال به آنها تحویل دهیم.
ادامه دارد...

منبع:ایرنا


1045
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش