دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


اولتیماتوم قاضی صلواتی به بابک زنجانی/ طلاهایی که به ایران نرسیده سرب شدند

2 آذر 1394

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، قاضی صلواتی در چهاردهمین جلسه علنی دادگاه بابک زنجانی خطاب به زنجانی گفت: قبل از صدور حکم دادگاه نسبت به تسویه حساب اقدام کنید و از آنجا که اقدامات تاکنون موثر نبوده است به وکلای داخلی و خارجی خود بگو تا با شرکت نفت و اچ کی تسویه حساب کنند.
متهم نفتی در آغاز جلسه با قرار گرفتن در جایگاه در پاسخ به سوال قاضی صلواتی مبنی بر اینکه وامی که شرکت نیکو گرفته و بعدا یک میلیارد و 400 میلیون یوروی آن را به شما تحویل داده به چه صورت بود گفت: شرکت اچ کی بعد از باز کردن حساب در بانک FIIB ، دستور پرداخت یک میلیارد و 427 میلیون یورو را به بانک مرکزی می دهد و از او می خواهد این مبلغ را به حسابش در بانک FIIB واریز کند.
زنجانی ادامه داد: بانک مرکزی این مبلغ را از طریق یورو، وون و لیر ترکیه واریز کرده است، در این هنگام قاضی صلواتی به او گفت: اگر مبلغ دقیق را نمی دانی خودم اعلام می کنم و اظهار کرد: 77،5 یورو از طریق بانک چین، 500 میلیون یورو از طریق هالک بانک ترکیه و بقیه به صورت وون کره از کره؛ 180 میلیون لیر از طریق بانک پارسیان، یک هزار و 300 میلیارد وون از طریق بانک مسکن و 696 میلیون لیر از طریق بانک سرمایه انجام شده است.
میلیاردرنفتی با بیان اینکه این پول ها از برج چهار 91 تا برج 9 همان سال خورد خورد نزد بانک FIIB واریز شده است، گفت: اچ کی مبلغ 700 میلیون یورو از آن را برداشت کرد.
متهم نفتی در پاسخ به قاضی صلواتی که چگونه پول پیمانکاران را پرداخت کرده ای اظهار کرد: قرار بود پول پیمانکاران را با سود هفت در هزار پرداخت کنم که 660 میلیون یورو را نخست و 40 میلیون یورو را این اواخر از محل منابع آنها پرداخت کرده ای؛ چند پیمانکار داخلی اچ کی مانند سپاه که از من قبلا پول قرض کرده بودند تسویه کرده اند.
قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: مجاز نبودی از این پول در داخل کشور هزینه کنی که متهم پاسخ داد این کار را نکرده ام و قاضی دوباره پرسید چرا که سه هزار میلیارد ریال را به چند شرکت کره ای فروختی در حالی که باید پول پیمانکاران وزارت نفت را پرداخت می کردی و مجاز نبودی این پولها را در داخل هزینه کنی که زنجانی پاسخ دارم من اختیار پول خودم را دارم و این آقایانی که اسم آنها را بردید از محل SCT بنکرز در کره پول پرداخت کرده اند چون پول خودم بود دوست داششتم خرج کردم.
رئیس دادگاه ادامه داد، شرکت نیوروش چطور؟ که زنجانی پاسخ داد: این شرکت یک میلیارد یورو از نفت طلبکار بود و شرکت نفت دو حواله 300 و 200 میلیون یورویی به من داد که حواله 300 میلیون یورویی پرداخت نشده و حواله 200 میلیون یورویش در قالب وون کره بود.
قاضی پرسید: بیش از دو میلیارد وون داخل کشور به او داده ای و متهم نفتی گفت داخل کشور که وون وجود ندارد.
قاضی صلواتی خطاب به متهم نفتی گفت: قرار نبود داخل کشور وون دهید و کارمزد دریافت کنید که متهم چنین پاسخ داد: وقتی می خواستم به شرکت نیوروش پول بدهم گفتند ما در کره جنوبی به وون نیاز داریم و از آن روز دلار را به بوون تبدیل کردم و بابت تبدیل ارز کارمزد بانکی هفت در هزار گرفتم. 
بابک زنجانی تاکید کرد: هیچ پولی در داخل کشور به صورت وون، لیر و یوان وجود نداشته است که پرداخت کنم و البته حساب دفتری این کار در ایران بود. 

** اظهارات نماینده دادستان در دادگاه
رضا نجفی نماینده دادستان با اشاره به مصوبه بانک مرکزی و سه وزیر اظهارکرد: براساس این مصوبه قرار شد یک و نیم میلیارد یورو از محل شرکت نیکو در اختیار اس تی تی بنکرز قرار گیر وکیل اچ کی در این هنگام گفت در اختیار اف آی آی بی قرار گیرد نه اس تی تی بنکرز که نماینده دادستان ادامه داد بله، اما این مصوبه اصلا اجرا نشده است. 
وی با استناد به گزارش شهریور سال 93 وزارت اطلاعات افزود: براساس این گزارش کل پرداختی های بانک مرکزی به دستور نیکو از طریق بانک های سرمایه، مسکن، پارسیان، کشاورزی، کالدونگ چین انجام شد که از مجموع کل منابع و نرخ تبدیل به لیر ترکیه توسط 16 شرکت صورت پذیرفت و این نشان می دهد حداقل این امانت را که در اختیار زنجانی از طرف شرکت نیکو برای پرداخت به پیمانکاران قرار گرفته بود را نگه نداشته است. 
به گفته نماینده دادستان متهم اصلی نفتی 514 میلیون یورو را به اشخاص ثالث در داخل کشور فروخته است و مقداری از این پول ها را به چندین شرکت کره ای و چند صرافی با ارز وون فروخت و باقیمانده را بابت هزینه شخصی مانند بدهی پرداخت کرده است. 
نجفی با بیان این که متهم اعلام کرد هیچ یک از پیمانکاران از نحوه ارسال ارز و حواله شکایتی نداشته و راضی بودند اظهارکرد: براساس گزارش وزارت اطلاعات در آذرماه سال 93، برخی موارد نقض انجام تعهد از سوی بابک زنجانی با توجه به اظهارات حدود 17 شرکت اشاره شده است. 
وی ادامه داد: عدم تسویه معادل ریالی کارمزد، تغییر در وجه پرداختی به پیمانکاران، عدم وصول چندین فقره کارت اعتباری، افتتاح حساب اجباری، مغایرت در نوع ارز دریافتی از جمله لغو تعهدات از سوی بابک زنجانی بود که نماینده دادستان براساس گزارش وزارت اطلاعات به آن اشاره کرد. 

** دریافت کارمزد 12 میلیون یورویی توسط رضا ضراب 
ساعت 9 و 30 دقیقه بود که قاضی صلواتی از بابک زنجانی خواست تا در خصوص انتقال 445 میلیون یورویی از طریق بانک های سرمایه و پارسیان به حساب رضا ضراب در ترکیه و دریافت کارمزد 12 میلیون یورویی این فرد توضیح دهد که بابک زنجانی چنین پاسخ داد: این مطالبی که نماینده دادستان گفتند درست نیست چون در کشور ارز لیر ترکیه، یوآن چین و وون کره نداریم و همه این ارزها را در خارج از کشور پرداخت کردیم و حساب دفتری آنها داخل کشور بوده است. 
در پی اظهارات بابک زنجانی وکیل شرکت نفت از جای اش برخاست و گفت: برخی مواقع انسان نمی تواند به دروغ های بابک زنجانی پاسخ ندهد. 
غلامرضا مهدوی با نشان دادن چند جلد مدارکی که در دستش بود ادامه داد: اینها همه مدارک نفتی است که به متهم تحویل داده ایم اما او انکار می کند. 
وکیل شرکت نفت با بیان این که مسوولان در آن زمان و موقعیت کشور تصمیمی به این درستی اتخاذ کرده اند اضافه کرد: پیمانکاران به ویژه در پارس جنوبی مشکل نقدینگی، دلار و یورو داشتند وگرنه خودمان ریال و وون داشتیم تا به آنها پرداخت کنیم؛ یکی از مشکلات بعد از تحریم کمبود دلار و یورو در کشور بود از این رو از بابک زنجانی خواستیم تا طلب پیمانکاران را به صورت یورو و دلار پرداخت کند که او چنین نکرد. 
مهدوی تصریح کرد: زنجانی مسوولان ما را فریب داد و دادگاه اگر از مسوولان برای حضور در جلسه دعوت کند آنها شهادت می دهند که بابک زنجانی گفته بود بانکی به نام اف آی آی بی دارد که می تواند مطالبات پیمانکاران را به صورت دلار و یورو پرداخت کند. 
وکیل شرکت نفت اظهارداشت: برخلاف اظهارات بابک زنجانی که به دلیل تحریم نتوانسته است مطالبات پیمانکاران را پرداخت کند، متهم در مجموع 600 میلیارد یورو از کل یک میلیارد و 400 میلیون یورو را پرداخت کرد و در این اسناد نیز موجود است که وی پنج ماه تا زمان تحریم برای پرداخت دستور پرداخت ها فرصت داشته است اما این کار را انجام نداد. 

** بابک زنجانی: بانک مرکزی همه یک میلیارد و 400 میلیون یورو را یکجا نریخت 
متهم اصلی پرونده نفتی با بیان این که شرکت نفت یک میلیارد و 427 میلیون یورو به او پول دادند گفت: آنها معتقدند من فریبشان داده ام در حالی که شما از روز اول کل این مبلغ را به بانک اف آی آی بی نریختید. 
متهم نفتی خطاب به کارشناسان بانک مرکزی که آنجا نشسته بودند ادامه داد: آقایان بانک مرکزی که در اینجا نشسته اید آیا شما همه این پول ها را یکجا در بانک اف آی آی بی ریخته اید ؟
در این هنگام قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: فقط شما درست می گویید و کارشناسان بانک مرکزی، وکلای شرکت نفت و بقیه صاحب نظران دروغ می گویند.
بابک زنجانی پاسخ داد: شما درست می گویید همه درست می گویند و من دروغ می گویم؛ پولی که به حساب ها ریخته شده تاریخ دارد شما مستند بیاورید و اظهارات من را رد کنید. 
قاضی صلواتی ادامه داد: بحث سر تاریخ نیست چگونگی مصرف پول را مشخص کنید و این که چرا رضا ضراب 12 میلیون یورو کارمزد دریافت کرده است. 
بابک زنجانی که حین صحبت به وکلا و کارشناسان و نماینده دادستان نگاه می کرد خواست به مطالب خود ادامه دهد که قاضی گفت که خطاب به دادگاه صحبت کن و بابک زنجانی پاسخ داد چون نمی دانند با آنها صحبت می کنم. 
قاضی ادامه داد: چرا توهین می کنید و همزمان نماینده دادستان نیز گفت که چرا توهین می کنید و بابک زنجانی پاسخ داد این همه به من توهین می کنید کسی چیزی نمی گوید، قاضی نیز گفت کسی به شما توهین نکرده است و همزمان نماینده دادستان خواست صحبت کند که بابک زنجانی خطاب به او اظهارکرد شلوغش نکنید؛ شما اصلا نمی دانید پول ایران و خارج چیست؟
متهم اصلی پرونده نفتی درباره دریافت کارمزد 12 میلیون یورویی رضا ضراب اینگونه اظهارکرد: بانک مرکزی این پول ها را به بانک پارسیان و سرمایه می ریخت و از بانک پارسیان خواست تا آنها را به هالک بانک ترکیه بریزد؛ بانک پارسیان در ازای واریز وجه به هالک بانک ترکیه کارمزدی می گرفت و از این رو مبلغی که به حساب هالک بانک می رفت چیزی کم می شد و این نشان می دهد رضا ضراب این قدر کارمزد دریافت نکرده است. 

** همه چیز درباره طلاهایی که وارد کشور نشده تقلبی از آب درآمدند 
بابک زنجانی در خصوص طلاها و شمش هایی که قرار بود وارد کشور شود اظهار کرد: آقای الف کلاهبرداری بوده که بازپرس پرونده براساس شکایت من و او و آقای م را بازداشت کرده است؛ این دو نفر ادعا کرده اند در آفریقا طلا دارند و آن زمان با رییس بانک مرکزی برای ورود طلا به کشور صحبت شد و قرار شد برای رفع مشکلات طلاها را وارد کنیم. 
وی اضافه کرد: پنج میلیون دلار پیش پرداخت به الف دادیم تا طلاها وارد شود و با ترکیه نیز صحبت کردیم و با یک هواپیمای بزرگ همراه با دو مامور دستگاه های نظارتی به آفریقا فرستادیم که آنها گفتند طلاها رویت شده و خواستند آن را بارگیری کنند. 
متهم نفتی خاطرنشان کرد: آن آقا (الف) گفت که یک میلیون دلار دیگر بابت پرداخت هزینه های گمرکی به آفریقا به حساب من واریز کنید و ما نیز بدون هیچ مدرکی 6 میلیون دلار به حساب او ریختیم تا این که هواپیما را با طلا بار زدند و این هواپیما در استانبول بر زمین نشست. 
به گفته بابک زنجانی، الف به مامور پلیس استانبول زنگ می زند و می گوید که محموله این هواپیما طلا است که پلیس استانبول نیز هواپیما را توقیف کرده و اصل مدارک را از ما می خواهد. 
متهم نفتی خاطرنشان کرد: از الف و م خواستیم تا مدارک را تحویل دهند که آنها در ازای اصل مدارک پنج میلیون دلار خواستند؛ پنج میلیون دیگر به آنها دادم اما در مدارکی که فرستاده بودند نوشته شده بود محصولات مصنوعی است؛ از او دلیل این کار را پرسیدم که گفت نوشتیم مصنوعی است تا گمرک کمتری به دولت آفریقا پرداخت کنیم. 
متهم نفتی ادامه داد: به هر حال از آنجا مجوز گرفتیم و هواپیما وارد دبی شد و آقای م که صاحب بار بود رفت تا بارها را تحویل بگیرد که دیدیم شمش هایی که از سرب بوده روی آن اکلیل پاشیده شده است و در حقیقت و طلاهای آنها تقلبی بود؛ در آفریقا گروه این آقا را گرفته و در خبرهای آنجا زده بودند این دو نفر به 10 نفر بدین صورت بار تقلبی فروخته بودند و ما نیز در اینجا از آنها شکایت کردیم و از کل 11 میلیون دلار طلب مبلغ 4 میلیون دلار ضمانت نامه چهار ساله به ما دادند. 
قاضی صلواتی خطاب به زنجانی پرسید: آیا پول هایی که بابت این طلاها دادید از محل فروش نفت بود که متهم پاسخ داد که اصلا آن موقع نفت نبود. 
بابک زنجانی در پاسخ به این سوال رییس دادگاه که آیا 50 میلیون دلار محموله های نفتی که اقای ع.ز.م فروختید، پاسخ داد: بله اما آن را نفروختیم بلکه طبق قانون گمرک اگر باری سه ماه در یک انبار بماند متروکه می شود و محموله های نفتی به مدت سه ماه در انبار مالزی مانده بود که ع.ز.م به من گفت 50 میلیون دلار پرداخت کنم که به مدت دو ماه ماندن بار در انبار تمدید شود. 
بابک زنجانی در ادامه دفاعیات خود اظهارکرد: یک و نیم میلیارد یورو حواله های بانکی ارزی انجام دادم و هیچ بانکی جز تجارت که 8.5 میلیون یورو از من مطالبه دارد، طلب نداشته؛ بانک تجارت نیز 20 میلیون یورو از شعبه ولیعصر برداشته است که با این توجیه من طلب کار هستم. 
بابک زنجانی تصریح کرد: عین یک و نیم میلیارد یورو پرداخت را در کشور سرمایه گذاری کرده و هیچ بدهی به هیچ کسی را ندارم و نباید پاسخگو باشدم. 
متهم نفتی در خصوص داشتن مجوز از بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی هر کشور در حیطه و مقررات همان کشور است و برای بیرون از کشور نیازی به داشتن مجوز از بانک مرکزی نیست 
وی ادامه داد: این که امروز بانک مرکزی مدام تلاش دارد بیان کند چرا مجوز نداشتم .... 
در این حال بابک زنجانی حرفهایش را نیمه تمام گذاشت و خطاب به رییس دادگاه گفت: ادامه نمی دهم چون نمی خاهم شما ناراحت شوید که قاضی از او پرسید که مگر قصد داری که خارج از موضوع صحبت کنی و ادامه داد که لطفا در چارچوب کیفرخواست صحبت کن. 
بابک زنجانی اظهارکرد: فرقی نمی کند که ابتدا پول را از مشتری گرفته باشم و بعد حواله را تحویل او داده باشم یا این که نخست حواله را تحویل بدهم و بعد پول را از مشتری دریافت کنم؛ چون دستور پرداخت ها انجام شده است و مطالبه ای وجود ندارد. 
وی اضافه کرد: این که این بانک ها و شرکت ها نارضایتی دارند باید بگویم این توان اینجانب در آن زمان سخت بود؛ در آن زمان تحریم من خدمت بسیار زیادی به این بانک ها کردم و اگر جمع پرداخت آی بن یک و نیم میلیارد یورویی را حساب کنیم بانک ها با پرداخت سود هفت در هزار به اینجانب، میلیاردها تومان درآمد برای فروش کارت ها به مشتریان کسب کرده اند. 
وی در خصوص م طراح سیستم آی بن گفت: آقای م فقط نویسنده نرم افزار است و از چگونگی دستور انتقال پرداخت اطلاعی ندارد و از طرفی، در مقطعی سیستم به صورت اتوماتیک بود که شرکت های کارگذار این را خطرناک دانستند و من خواستم تا دیگر اتوماتیک وار انجام نشود چون اگر اتوماتیک انجام می شد ممکن بود این بانک ها شناسایی و بلوکه شوند. 
ادامه دارد...

منبع:ایرنا


1406
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش