دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


بازداشت 100 نفر در رابطه با تعرض به سفارت عربستان/تشکیل 40 پرونده به اتهام تخریب برخی نامزدهای انتخاباتی

4 بهمن 1394

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در نود ویکمین نشست خبری خود افزود: بیشتر این پرونده ها مربوط به مواردی است که در فضای مجازی تخریب هایی علیه برخی نامزدها صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه در این مدت به نسبت برخی سنوات گذشته پرونده های قضایی زیاد نداشتیم، ادامه داد: گرچه همین مقدار هم کم نیست اما درخواست داریم تا قبل از اعلام رسمی تبلیغات از طریق مراجع رسمی، از گمانه زنی ها در مورد کسانی که رد صلاحیت شده یا صلاحیت آنها احراز نشده است، اجتناب شود.
محسنی اژه ای افزود: ممکن است برخی افراد مواردی را مطرح کنند که به عنوان مثال یک نفر که نام او نیز برده می شود به چنین دلیلی رد صلاحیت شده، در صورتی که اصلا چنین چیزی نبوده و حتی 700 پیام کوتاه با نام آن فرد و علت رد صلاحیتش ارسال کرده که این موضوع هم مردم و هم قوه قضاییه را به زحمت می اندازد.
وی تصریح کرد: البته این موارد شناسایی شده و تحت تعقیب هستند و امیدواریم که کمترین مشکل را در این زمینه در فرصت باقی مانده به انتخابات داشته باشیم.
معاون اول قوه قضاییه گفت: یک ماه به برگزاری انتخابات مانده و امیدواریم با التزام همگان به قانون در هفتم اسفند ماه شاهد انتخاباتی پرشور و پرنشاط و در فضایی آرام با مشارکت حداکثری واجدین شرایط باشیم.

** آمادگی قوه قضاییه برای همکاری با دولت 
محسنی اژه ای همچنین ضمن گرامیداشت 22 بهمن به عنوان نعمتی بزرگ برای ملت ایران، درمورد برجام تصریح کرد: با مقاومت ملت، مسئولان و رهنمودهای حکیمانه رهبر انقلاب قضیه مذاکرات به این مرحله رسید که شاهد هستیم بخشی از ظلم عظیمی که دشمن و در راس آن آمریکا طی سالیانی بر این ملت روا داشت، رفع شده است.
وی با بیان اینکه همچنین برخی تحریم ها رفع شده، ادامه داد: امیدواریم با تلاش همه قوا بخصوص دولت که وعده هایی به مردم داده، با مجاهدت بیشتر و مدیریت صحیح، دولت از رکود خارج شود و جهت رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری قدم هایی برداشته شود.
معاون اول قوه قضاییه گفت: البته قوه قضاییه آمادگی دارد جهت سرمایه گذاری و کمک برای رفع معیشت مردم، تولید بیشتر و رفع بیکاری دولت را همکاری و مساعدت کند.

** حدود 100 نفر در رابطه با تعرض به سفارت عربستان دستگیر شدند
محسنی اژه ای در مورد تعرض به سفارت عربستان گفت: حمله به سفارت از ناحیه همه مسئولان نظام محکوم شد و نظام بلافاصله با جدیت این کار را پیگیری کرد.
وی افزود: در مورد اینکه آیا این جریان سازماندهی شده بود و با انگیزه خاصی این عمل انجام شده باید گفت از ابتدا تا به امروز در حدود یکصد نفر بازداشت شده اند که تعدادی از آنها آزاد شده اند.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: حمله به سفارت در کشورهای دیگری هم اتفاق افتاده است اما در هیچ کجا به این شدت پیگیری نکرده اند.
محسنی اژه ای گفت: با کمال تاسف مسئولان عربستان بداخلاقی کردند و مسئولان باید با اقدام درخور آنها، پاسخ دهند.
وی با بیان اینکه متعرضان به سفارت عربستان به دو عده تقسیم می شوند، افزود: عده ای انگیزه مجرمانه نداشتند و با توجه به عملکرد مسئولان عربستان جریحه دار شده بودند و به عنوان اعتراض جلوی سفارت جمع شدند که نزدیک به 200 نفر با این انگیزه آمده بودند.
معاون اول قوه قضاییه گفت: عده ای نیز مظنون هستند که با انگیزه آتش زدن و تخریب وارد سفارت شده اند و یا دشمن بین آنها نفوذ و از آنها سوءاستفاده کرده، که در حال بررسی است. 
محسنی اژه ای ادامه داد: قرائن و شواهدی وجود دارد که دشمن از برخی عناصر ساده اندیش در تعرض به سفارت عربستان استفاده کرده است. 
وی در مورد فردی که در خارج از کشور در این پرونده بازداشت شده، گفت: وی دانشجوی اخراجی یکی از دانشگاه های شمال کشور و جزو اعضای تحکیم وحدت بوده و نیز بصورت غیرحضوری درس طلبگی را خوانده است. 
سخنگوی دستگاه قضا افزود: برخی افراد از جانب او وارد سفارت عربستان شده اند و او دستوراتی به آنها داده و اکنون در حال بررسی است که آیا همه تخریب ها توسط وی و عوامل او انجام شده است یا نه؟

** گذراندن دوره نقاهت مهدی هاشمی خارج از زندان به دستور قاضی و پزشک 
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درباره پرونده مهدی هاشمی و اینکه آیا وی دوباره در خارج از زندان دوره نقاهت بیماری خود را می گذراند، گفت: با تشخیص دو مقام قضایی و پزشکی، وی که نیاز به عمل جراحی داشت خارج از زندان عمل جراحی خود را انجام داد و پزشک معالج او اعلام کرده بود که حتما باید دو هفته بعد از عمل دوره نقاهت داشته باشد. 
وی ادامه داد: این پزشک اعلام کرده بود که دوره نقاهت مهدی هاشمی باید بیرون از زندان باشد که به این موضوع اکتفا نکرده و یک نفر از پزشکان پزشکی قانونی را برای رسیدگی به این پرونده مامور کردیم که در این زمینه نیز باز قاضی کافی ندانست و دستور داد سه پزشک از پزشکی قانونی در این زمینه نظر دهند. 
به گفته محسنی اژه ای، این سه پزشک نیز اعلام کردند که برای عمل جراحی باید دوره نقاهت خارج از زندان باشد و اینکه دوره نقاهت او قابل تمدید باشد یا نه اطلاعی ندارم زیرا بستگی به نظر قاضی و پزشک وی دارد. 

** پرونده سوخت حتما به دادگاه می رود
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که پرونده مدیرعامل ستاد حمل و نقل و سوخت در چه وضعیتی است، گفت: اقدامات مفصلی در زمینه این پرونده به همراه تحقیقات فراوان انجام شده و سیستم اطلاعاتی نیز در این پرونده کمک های جدی به دستگاه قضا کرده است. 
وی تصریح کرد: مدیرعامل این ستاد مدت قابل توجهی بازداشت بود و حتی افراد دیگری که با کار وی مرتبط بودند، پرونده آنها به همراه وجوهی که در این پرونده بود مورد بررسی قرار گرفته است. 
سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه اینگونه پرونده ها زمان بر است، گفت: چنانچه همکاری لازم از سوی متهم در هر پرونده ای صورت نگیرد، پیگیری زمان بر است اما در این پرونده کار مفصل صورت گرفته است 
محسنی اژه ای با بیان اینکه هنوز کیفرخواست این پرونده صادر نشده، افزود: این پرونده حتما به دادگاه خواهد رفت اما زمان آن هنوز مشخص نیست. 

** قرار مجرمیت برای حمید بقایی صادر نشده است 
وی درباره پرونده حمید بقایی نیز گفت: هنوز قرار مجرمیت و کیفرخواست برای این پرونده صادر نشده و وی سه بار بازداشت موقت خود را تمدید کرده است. 
محسنی اژه ای با بیان اینکه تحقیقات لازم درمورد این پرونده به اتمام رسیده، افزود: مدتی این پرونده در اختیار سیستم اطلاعاتی و قضایی بود که تحقیقات آن تمام شد و بازپرس به تناسب اتهامات مطرح شده در پرونده، قرار مجرمیت را صادر خواهد کرد. 
سخنگوی قوه قضاییه گفت: قرار مجرمیت متناسب با میزان اتهامات، عناوین اتهامی و مجموعه شرایط متهم صورت می گیرد و پس از آن قاضی قرار را صادر می کند. 
وی ادامه داد: ابتدا برای وی قرار وثیقه صادر می شود بعد به کفالت و وجه الکفاله تبدیل می شود اما باید بگویم که در مورد این پرونده تحقیقات مقدماتی تمام شده و اکنون وی با وجه الکفاله و کفیل آزاد است. 

** نزاع در جنوب کشور بی ارتباط با مساله انتخاباتی نبوده است 
محسنی اژه ای درمورد برخی مشکلات و نزاع در یکی از شهرهای جنوبی کشور تصریح کرد: با توجه به شرایطی که همسایگان ما دارند و به اذعان سایر کشورها، ایران یکی از امن ترین کشورها است اما به این معنا نیست که هیچ جرمی اتفاق نمی افتد. 
وی تصریح کرد: گاهی اوقات فردی با انگیزه شخصی یا ضد انقلابی را مرتکب می شود. 
معاون اول قوه قضاییه گفت: درمورد قضایای محلی در یکی از شهرهای جنوبی که اتفاق افتاده، یک درگیری رخ داده و یک نفر هم کشته شده و این موضوع بی ارتباط با مساله انتخاباتی نبوده است و متاسفانه یک نزاع بین هواداران دو طرف بوده که منجر به جراحت و قطع شده است. 

** عامل اصلی اسید پاشی اصفهان هنوز پیدا نشده است
محسنی اژه ای افزود: برای دستگاه قضایی مساله اسید پاشی اصفهان بسیار حساس بود، قرائت و شواهد نشان می داد این کار شخصی نبوده است.
وی گفت: بنده از نزدیک این موضوع را پیگیری کردم و طی سفر به اصفهان با مسئولان ذیربط گفت وگو و همه احتمالات را بررسی کردیم.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: انصافا مسئولان خیلی تلاش کرده بودند و افراد مظنونی هم دستگیر شده اند و در کمال تاسف تا امروز پرونده متوقف نشده و عامل اصلی آن هم پیدا نشده است.
وی گفت: افرادی هم در این موضوع تحت تعقیب هستند که هنوز دستگیر نشده اند و پرونده مختومه نشده و در حال بررسی است.

** بسیاری از خوکشی ها قضایی نیست و انگیزه شخصی دارد 
محسنی اژه ای ادامه داد: در مورد پروند خودکشی دانش آموزی در کرمانشاه، از آخرین وضعیت آن اطلاعی ندارم و همه این خودکشی ها قضایی نیست و خیلی از آنها انگیزه های شخصی دارد.
وی افزود: معاونت پیشگیری قوه قضاییه در این زمینه با دستگاه های ذیربط اقداماتی انجام داده و جلساتی در دانشگاه ها صورت گرفته که در زمینه پیشگیری اقدامات موثری انجام شود.
محسنی اژه ای گفت: تجربیات پرونده های استخراج شده را در اختیار دستگاه های دیگر می گذاریم تا کمتر شاهد این اتفاقات ناگوار در کشور باشیم.

** حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان بدون تمهید مقدمات به ضرر کشور است
وی ادامه داد: مناسب ترین دستگاه برای مبارزه با مواد مخدر، ستاد مبارزه با مواد مخدر است که شش وزیر عضو آن هستند و رئیس این ستاد، رئیس جمهور است و دادستان و فرمانده نیروی انتظامی نیز عضو این ستاد هستند.
محسنی اژه ای افزود: بهترین تصمیم و پیشنهاد باید توسط این ستاد انجام شود.
وی ادامه داد: نظر شخصی من این است که نباید مبارزه با مواد مخدر به هیچوجه سست شود و نباید قاچاقچیان عمده و خرده فروش در کشور احساس امنیت کنند. در شرایط کنونی اگر مجازات اعدام را حذف کنیم به ضرر کشور است.
معاون اول قوه قضاییه افزود: بطور مثال در دی سال جاری در یک محموله قاچاق در بندرعباس یکهزار کیلو تریاک کشف شد. 
وی گفت: آیا این قاچاق که توسط یک نفر انجام شده، چه مجازاتی را باید شامل او کنیم که جواب جرم او را بدهد. بنابراین هر کس طرح جامعی بیاورد که قاچاق در کشور نباشد و جوان ها به سمت اعتیاد نروند، آنجا می توانیم مجازات اعدام را حذف کنیم.

** در مورد قراردادهای نفتی 
محسنی اژه ای در مورد قراردادهای نفتی تصریح کرد: این قراردادها توسط هیاتی که پیش بینی شده صورت می گیرد که اعضا آن دو نفر از مجلس، وزیر نفت و دادستان کل کشور هستند.
وی گفت: مجلس و کمیسیون اصل نود در قراردادهای نفتی نظارت دارند و اگر خلافی را مشاهده کنند در آن ورود می کنند.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: برخی قراردادها برای مدت معینی نیست و صرف اینکه قرارداد طولانی باشد به این معنا نیست که برخلاف مصالح نظام است.
ادامه دارد...

منبع:ایرنا


1148
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش