دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


کلید های طلایی برای موفقیت در آزمون وکالت

31 مرداد 1395

 

  دبیرخانه پژوهشی نخستین همایش بین المللی حقوق ایران : کلیدهای  طلایی برای موفقیت در  آزمون وکالت

کلید اول : آزمون وکالت نص محور است

اولین سوالی که با آن روبرو خواهم شد اینست که قانون تجارت دو کتاب درنظم کنونی دارد کدام یک برای مطالعه بهتر است قانون تجارت در نظم کنونی دکتر دمرچیلی یا فرحناکیان ؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به سه فاکتور توجه کنید اول فاکتور زمان و دوم فاکتور کتاب تستی که در اختیار دارید و سوم فاکتور سطح آمادگی  پایه . بدون شک کتاب دکتر دمرچیلی کاملتر است اما سنگینتر است و مطالعه آن زمان بیشتری می طلبد و برای کسانی که پایه قوی دارند مناسب است  و با کتاب تست انتشارات مجد همخوانی دارد . کتاب تجارت فرحناکیان آموزشی تر است و حجم کمتری دارد و برای یادگیری افرادی که پایه ضعیفی دارند خوب  است و با کتاب تست ساده ساز خود جناب فرحناکیان سازگار است چون پاسخها به کتاب در نظم خود آقای فرحناکیان ارجاع داده شده است . حال با انتخاب کتاب در نظم کنونی مناسب مراحل مطالعه اینگونه کتابها را برسی می کنیم 

 

 مرحله اول : خواندن متن ماده

 

متن ماده های یک بخش را کامل از روی یک کتاب فانون ساده بخوانید برای مثال باب اول حقوق تجارت از ماده 1تا 5 این قانون است هر 5 ماده را باید کامل بخوانید دلیل این امر اشراف کامل به موضوع باب اول است تا در هنگامی که یاداشتهای ذیل ماده را می خوانید دچار سردرگمی نشوید

 

مرحله دوم : تامل در متن ماده

 

توجه داشته باشید هنوز به مرحله استفاده از نظم کنونی نرسیده اید و این دو مرحله با کتاب ساده قانون باید طی شود  حال که شمای کلی یک بخش  را شناختید باید وارد جزئیات هر ماده بشوید برای مثال  ماده 1ـ  تاجر کسی است که شغل معمولی خود را معاملات تجارتی‌ قرار بدهد.

 

متن بنظر ساده است اما گول سادگی آنرا نخورید سعی کنید برای خود از این ماده سوال ایجاد کنید برای مثال :

 

1-     منظور از کسی چیست ؟

 

2-     منظور از کلمه معمولی چیست ؟ 

 

باید به سوالات با دانسته های خود جو.اب دهید برای مثال جواب سوال 1 ساده است (شخص ) اما همین جواب ساده پیچیدگی های بعدی را بوجود می آورد چون با شنیدن شخص بلافاصله :

 

1-     نوع شخص شخص از لحاظ  حقیقی و حقوقی بودن  مطرح می شود

 

2-     اهلیت شخص و وضعیت محجورین در اعمال تجاری مطرح می شود

 

3-     تابعیت شخص و تاثیر آن در اعمال تجاری مطرح می شود

 

اگر  این سوالات به ذهنتان نرسید یا رسید و جوابش را نمی دانستید نا امید نشوید چون این دو مرحله را گفتیم تا بدانید نویسندگان کتب در نظم کنونی با چه رویکردی به بررسی مواد می پردازند اما پیمودن این راه در حد توانتان برای شما ایجاد انگیزه و شوق پیدا کردن جواب سوالات و اشراف به متون قانونی را می دهد بنابراین سعی کنید بدون نگرانی از اینکه از عهده این کار برآیید یانه همیشه این دو مرحله را بپیمایید کم کم مهارت در این زمینه برایتان ایجاد خواهد شد . مرحله سوم به بعد از کتب در نظم کنونی خواهد بود

 

مرحله سوم : دقت در عنوان ماده 

 

در کتب در نظم کنونی معمولا" یک عنوان کلی برای ماده در کنار ماده انتخاب میشود  که گاها" اجزا ء و تبصره های مواد نیز عنوان مستقل می گیرند . اهمیت این عناوین در این است که اولا" شما پلان ذهنی خود را تکمیل می کنید و دوما"  شنماسنامه ای از متن را قبل ورود به آن بدست می آورید سوما" و مهمتر از همه اینکه شما امکان جستجو در منابع دکترین در ماده را پیدا می کنید برای مثال  خود ماده 2 قانون تجارت عنوان نشده موضوع ماده معاملات تجاری  ذاتی است و یا موضوع ماده 3 قانون تجارت معملات تجاری حکمی است در حالی که موضوع این مواد با این اصطلاحات در منابع دکترین بحث شده اند و شما می توانید در صورت نیاز توضیح و اطلاعات بیشتر و لزوم  مراجعه به کتب مرجع دکترین از فهرست این کتب یا راهنمای واژگان انتهای این کتب این اصطلاحات را پیدا کرده و صفحاتی که راجع به این واژه ها توضیح داده را مطالعه کنید . برای مثال در مورد وازگان معملات تجاری ذاتی و حکمی موضوع مواد 1و2 قانون تجارت در فهرست کتاب جلد 1 دکتر اسکینی براحتی می توانید این وازه را پیدا کنید و متوجه شوید باب اول کتاب از ص 67 به بعد در مورد این اصطلاحات است .

 

مرحله چهارم : تکرارخواندن و تامل در متن ماده

 

اینبار شما متن ماده را برخلاف مرحله اول و دوم از کتاب در نظم کنونی (نه کتاب قانون ساده ) می خوانید متن را کامل و به دقت بخوانید در کلمات و اجزای آن دقیق شوید و سوال سازی کنید و هر آنچه که در مرحله اول و دوم گفته شد را دوباره انجام دهید .

 

در برخی از کتابهای در نظم  متن مواد قانون سابق بر قانون فعلی نیز آمده است این امر به دو دلیل مهم صورت می گیرید امکان مقایسه و تطبیق و کشف تحول قانونگذاری و دوم امکان تطبیق مباحث کتبی که بر مبنای قانون سابق نوشته شده  به روز نشده اند خواندن این متن ضرورتی ندارد مگر زمانی که به کتب مرجع دکترین مراجعه نمودید و با مطلبی مواجه شدید که بر مبنای قانون قدیم است در این صورت می توانید مطلب را با معدل ماده قانون قدیم در قانون جدید هماهنگ و به روز کنید .

 

 مرحله پنجم  : شناسایی قوانین مربوط یا مرتبط

 

 شناسایی قوانین مربوط و مرتبط بایک ماده قانونی از جهت آزمونی و کاربردی اهمیت ویژه ای دارد قبل از اینکه اهمیت این قوانین ذکر شود بهتر است ابتدا بدانیم قانون مربوط و مرتبط چه قانونی است :

 

قانون مربوط : مواد قانونی یا آیین نامه هایی  هستند که مربوط به یک بحث یا موضوع یک ماده هستند و اغالب ذیل یک عنوان در کتب قانونی ذکر می شوند و یا در خود قانون به آیین نامه آن اشاره می شود. برای مثال در بحث اجاره مواد قانون مدنی و مواد قوانین روابط موجر و مستاجر مصوب 56 و 62 و 76  مربوط به اجاره است .

 

قانون مرتبط : مواد قانونی هستند که که حکم مستقل را بیان می کنند اما احکام آنها در سایر مواد قانونی اثر می گذارد ممکن است آنرا کلا" یا  جزئا" نسخ کند یا تخصیص بزند یا از آن مستثنی شود یا آنرا مستثنی کند و ...... یرای مثال در ماده ماده 4 قانون تجارت آمده است ـمعاملات غیرمنقول به هیچ‌وجه تجارتی محسوب نمی‌شود. اما به موجب ماده 5 قانون تملک آپرتمانها مصوب 1343عملیات شرکتهایی که برای ساخت و فروش آپارتمانها ایجاد شده اند تجاری هستند که استثنایی بر ماده 4 قانون تجارت است .

 

مرحله پنجم  : مطالعه شرح ماده 

 

شرح ماده در کتب در نظم کنونی اغلب عبارتست از :

 

-     شرح واژگان ماده : برای شناخت مبانی ماده مهم است و مهارت آشنایی با نحوه تفسیر ماده را به شما می بخشد .

 

-     مباحث مرتبط با ماده : پاسخ به سوالاتی است که گفتیم در مرحله اول و دوم در مورد ماده  ایجاد میشود .

 

-     رویه قضایی مثل آرای وحدت و آرای دیوان و نظریات مشورتی : آرای زوحدت و آرای دیوان سوال خیز هستند باید حتما" آنها را فرا بگیرید .

 

-     نظریه دکترین : هر جا به نظریه دکترین اشاره شده و به کتب مرجع ارجاع داده شده سعی کنید حدالامکان  به کتب مراجعه و تفصیل مطلب را بخوانید . همچنین در صورت ابهام حتما" به کتب مرجع برای رفع ابهام مراجعه داشته باشید ..

 

تلـــــه اول : تله ترتیب گزینه ها

علی القاعده هر چهار گزینه ی یک تست از ارزش وموقعیت مساوی برخوردارند ولی عملا ترتیب خواندن گزینه ها (1 تا4 ) با عث ایجاد تفاوتهایی در برداشت ذهنی ونگرش ما در مورد این چهار گزینه می شود. مثلا اگر هنگام خواندن گزینه ها احساس کنیم که گزینه ی اول صحیح ا ست ، این احساس باعث می شود که به سایر گزینه ها اصلا یا به اندازه ی کافی توجه نکنیم. از طرف دیگر ، اگر گزینه ی 1 یک گزینه ی به ظاهر غلط باشد وما به محض خواندن آن احساس کنیم که این گزینه نمی تواند صحیح باشد ، به احتمال زیاد یکی از سه گزینه ی غلط باقی مانده را انتخاب خواهیم کرد. حال به بررسی دقیقتر این دو مورد می پردازیم :

  1. حالت اول : گزینه های غلط به ظاهر درست (گزینه درست و درست تر )

در مورد چنین تستهایی ، طراح گزینه های نخستین تست را به نحوی انتخاب می کند که فریبندگی زیادی به عنوان گزینه ی صحیح داشته باشند. در این حالت ، داوطلب ممکن است که با مطالعه ی این گزینه ها واحساس صحیح بودن آنها ، اصولا گزینه های دیگر را نخواند ویا اینکه احساس درست بودن این گزینه ها ، مانع شود که در مورد گزینه های دیگر تصمیم گیری صحیحی داشته باشد. از شگردهای این حالت ارائه پاسخ صحیح در گزینه اول و گذاشتن پاسخ صحیح در گزینه های دیگر است این نوع تله بسیار کنداول است .

راه گریز :همه گزینه ها را بدقت بخوانید حتی اگر بنظرتان گزینه های اول  صحیح باشد .

  1. حالت دوم : گزینه های درست به ظاهر غللط

گرفتار نشدن در این نوع تله ها ، دشوارتر ا ست. علت این امر به یک نکته ی بسیار ظریف روانشناختی باز می گردد.پیش از اینکه هیچکدام از گزینه های یک تست را به عنوان گزینه ی غلط کنار بگذاریم ، احتمال صحیح بودن هر یک از گزینه ها یک چهارم است. در حالی که مثلا بعد از رد کردن یک گزینه ، احتمال درست بودن هریک از گزینه ها ی بعدی یک سوم است. به عبارت دیگر، در موردگزینه ی 1 ، احتمال درست بودن 25% واحتمال درست نبودن 75% است.در حالی که بعد از رد کردن گزینه ی 1،احتمال درست بودن گزینه ی 2، 33% واحتمال غلط بودن این گزینه ،66% است. در نتیجه، ما از نظر ذهنی برای کنار گذاشتن گزینه ی 1،به عنوان گزینه ی غلط آمادگی بیشتری داریم. حال اگر گزینه ی 1 پاسخ سوال باشد وطراح با تمهیداتی ، آن را گزینه ی غلط جلوه دهد وما به محض خواندن گزینه ی 1 آن را ردکنیم وبه سراغ سایر گزینه ها برویم ، احتمال زیادی دارد که یکی از این سه گزینه ی غلط را انتخاب کنیم واصولا دوباره در مورد گزینه ی 1 فکر نکنیم. اضافه می شود نخستین همایش بین المللی حقوق ایران در سال 1395 در تهران برگزار می گردد . محورهای همایش را می توانید در این لینک مشاهده نمایید. 

کلمات کلیدی :

حقوق ، همایش ، نخستین ، کنگره ، بین المللی ، وکالت ، اسکودا ، آزمون ، قضاوت ، کلید طلایی ، حقوق خصوصی ،شهروند ، مراحل ، ماده ، قانون ، جلسه ، همایش بین المللی حقوق ایران ، کنگره جامع حقوق ، موفقیت ، نص محور ، قانون تجارت ، حقوق عمومی ، اصول فقه ، نظم کنونی ، کاتوزیان ، میرمحمد صادقی ، اهلیت ، محجورین ، اساسنامه ، دیوان بین المللی ، قوه قضاییه ، دعوی متقابل ،قانون قدیم ، قانون فعلی ، دی ماه 1395 ، همایش بین المللی حقوق ، قانونگذار ، تحول ، بررسی مواد قانونی  ، نخستین همایش جامع بین المللی حقوق ایران ، آراوحدت رویه ، رویه قضائی 


1823
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش