دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


شورای حقوق بشر از سیاسی‌کاری بپرهیزد

27 شهریور 1395

به گزارش واحد خبری همایش بین المللی حقوق  به نقل از پرس تی وی : 

ستاد حقوق بشر قوه قضائیهٔ جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر عدم همکاری تهران با شورای حقوق بشر این سازمان، از مسئولان این نهاد بین‌المللی خواست از سیاسی‌کاری بپرهیزند و رویکردی بی‌طرفانه اتخاذ کنند.

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، سه شنبه (23 شهریور) در سی و دومین نشست شورای حقوق بشر این سازمان، ایران را به عدم همکاری با این شورا متهم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، این ستاد، جمعه در بیانیه‌ای که هدفش «روشنگری» در این باره بود، ضمن ابراز تأسف از این اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر این ادعاها را نادرست و غیرواقعی دانست.

متن بیانیهٔ ستاد حقوق بشر قوه قضائیهٔ جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

1. سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر، ضمن پایبندی و احترام به تعهدات بین‌المللی پذیرفته‌شده خویش، مبتنی بر شفافیت و تعامل سازنده و منطقی بوده و می‌باشد.

2. ضمن رد ادعای ناصحیح در خصوص عدم تعامل با دفتر کمیسر عالی، لازم به ذکر است حداقل از سال 2013 به این‌سو، تعاملات زیر انجام شده است:

-    دعوت رسمی مکرر از کمیسر عالی سابق و فعلی برای سفر به جمهوری اسلامی ایران؛

-    انجام چهار دور گفتگو فی‌مابین هیئت جمهوری اسلامی ایران و مقامات دفتر کمیسر عالی در دپارتمان‌های مختلف (منطقه‌ای، زنان، کودکان، اقلیت‌ها، یو پی آر، رویه‌های ویژه، نهادهای مبتنی بر معاهدات)؛

-    انجام دو دور دیدار دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و کمیسر عالی؛

-    انجام یک دور دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کمیسر عالی.

3. از طرف دیگر، در پاسخ به پیشنهاد کمیسر عالی حقوق بشر در اوایل سال 2016 برای اعزام هیئتی از دفتر کمیسر عالی به جمهوری اسلامی ایران با هدف تداوم تعاملات و تبیین حوزه‌های همکاری، ایران کتباً ضمن استقبال از پذیرش این هیئت، پیشنهاد نمود تا دفتر کمیسر عالی در مشورت با نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو، تاریخ مناسب و مورد توافق طرفین را برای انجام سفر اعلام نماید که متأسفانه تاکنون هیچ پاسخ و واکنشی از سوی این دفتر واصل نگردیده است.


زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

4. اصولاً به‌کارگیری واژه "دسترسی" در تعاملات حقوق بشری و درون سازوکارهای بین‌المللی حقوق بشری، صحیح نمی‌باشد.

5. در خصوص ادعای نادیده گرفتن پیشنهادات دفتر کمیسر عالی برای همکاری فنی، ضمن رد کامل این ادعای نادرست، نکات زیر را یادآور می‌شود:

-    موضوعات همکاری فنی اصولاً با توافق کشور ذی‌ربط و دفتر کمیسر عالی و برمبنای نیاز کشور مربوطه  تعیین و توافق می‌شوند.

-    هیئت‌های جمهوری اسلامی ایران در جریان چهار دور گفتگو با مقامات دفتر کمیسرعالی، طیفی از موضوعات را برای تعامل و همکاری فنی پیشنهاد نمودند، ضمن این‌که موضوع یا موضوعات مطروحه دیگر نیز مستثنی نگردیدند.

از این‌رو، موجب تأسف است که کمیسر عالی و همکاران ایشان که در جریان این مباحث قرار دارند، کاملاً نسبت به این سابقه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

6. در خصوص ادعای امتناع از همکاری با گزارشگر ویژه کشوری نیز لازم به ذکر است که با وجود موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در رد مکانیسم گزارشگری کشوری، تاکنون همکاری‌های مختلفی با این مکانیسم به‌عمل‌آمده است، ازجمله: پاسخ به مکاتبات متعدد گزارشگر، دیدارهای متعدد و مستمر نمایندگان دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک و ژنو و انجام دو دور گفتگوی تخصصی و فنی هیئت های اعزامی جمهوری اسلامی ایران به اجلاسیه های شورای حقوق بشر با گزارشگر از سپتامبر 2014 به این‌سو. در همین چارچوب، لازم به توضیح است که جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 از دو گزارشگر ویژه موضوعی نیز برای بازدید از ایران دعوت به عمل آورده است که تاکنون برنامه آن‌ها ارائه نشده است.

7. در مورد سایر ادعاها و اتهامات مندرج در اظهارات کمیسر عالی نیز ازآنجاکه جمهوری اسلامی ایران  مکرراً و به‌طور تفصیلی به آن‌ها پاسخ داده است، از تکرار مجدد آن‌ها خودداری می‌شود.

 

در پایان، از مسئولان بین‌المللی درگیر در موضوع حمایت و ارتقای حقوق بشر به‌طور جدی انتظار می‌رود که مواضع و اظهارات خود را بر اساس واقعیت‌ها قرار داده، از رویکردهای سیاسی پرهیز نموده و با اتخاذ یک رویکرد حرفه‌ای و بی‌طرفانه، به پیشرفت‌ها و اقدامات انجام‌شده در حوزه حقوق بشر نیز اذعان نمایند.

 

همایش بین المللی حقوق ایران در سال جاری در شهر تهران برگزار خواهد گردید. می توانید برای آگاهی درباره همایش حقوق ایران کلیک کنید .
 

برچسب ها :همایش بین المللی حقوق ایران، همایش حقوق، همایش بین المللی حقوق ، حقوق بشر ، قانون تجارت ، حقوق عمومی ، اصول فقه ، نظم کنونی ، کاتوزیان ، میرمحمد صادقی ، اهلیت ، محجورین ، اساسنامه ، دیوان بین المللی ، قوه قضاییه ، دعوی متقابل ،قانون قدیم ، قانون فعلی ، دی ماه 1395 ، حقوق، فراخوان مقاله، اهداف کنگره ملی حقوق ،   ،

 

 

1205
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش