دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


حسین‌آبادی در کانون وکلای دادگستری پاریس: منشاء عدالت مبادله‌ای را باید در رابطه میان حقوق و اخلاق جستجو کرد

29 خرداد 1396

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در کنفرانس پاریس سخنرانی خود را به موضوع «عدالت مبادله‌ای و حقوق قراردادها» اختصاص داد.

امیر حسین ‌آبادی در این کنفرانس اظهار کرد: عدالت مبادله‌ای (تعویضی یا بده - بستانی) Justice commutative، مفهومی پیچیده است. منشاء عدالت مبادله‌ای را باید در رابطه میان حقوق و اخلاق  جستجو کرد. این رابطه موضوع بحث‌های زیادی چه در فلسفه حقوق، چه در علوم اجتماعی و چه در حوزه حقوق قرار گرفته است؛ به طور کلی می‌توان گفت که برخلاف عدالت توزیعی که به معنای تعیین سهم هر کس بر اساس منزلت و شایستگی وی است، عدالت مبادله (تعویضی) ناظر بر برابری در مبادله است.

 

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی طرفین یک قرارداد و به طور کلی دلیل وجودی هر قراداد مبادله ای بر تعادل اقتصادی میان دو موضوع مورد تعهد (عوض و معوض) مبتنی است. هر یک از طرفین قرارداد بدین خاطر رضایت خود را نسبت به انعقاد آن ابراز می‌دارد که فکر می‌کند معادل آنچه را که پرداخت می‌کند یا به به طور کلی معادل موضوع مورد تعهد خود را دریافت می کند؛ در حقیقت، پیش بینی شرایط اعتبار یک قرارداد به منظور تضمین هدف اصلی طرفین قرارداد وضع شده‌اند. به همین خاطر است که اهلیت طرفین قرارداد شرط ضروری برای اعتبار یک قرارداد است (ماده 1108 قانون مدنی فرانسه و ماده 190 قانون مدنی ایران). در اینجا فرض بر این قرار گرفته است که فرد فاقد اهلیت نمی‌تواند از منافع خود دفاع کند و در نتیجه قرارداد منعقد شده توسط وی ناعادلانه است، این قرارداد محکوم به بطلان مطلق است.

 

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز خاطرنشان کرد: تعادل اقتصادی دو موضوع مورد تعهد ممکن است یا در هنگام انعقاد قرارداد و یا در هنگام اجرای آن دچار اختلال شود. در یک قرارداد فوری، وظایف متقابل طرفین باید برابر باشند و این برابری در زمان انعقاد قرارداد تحقق پیدا کرده باشد. در این گونه از قرارداد، پیدایش و از بین رفتن تعهدات، همزمان هستند؛ بنابراین برای ارزیابی تعادل میان عوض و معوض باید به زمان تبادل رضایت طرفین قرارداد برگشت. چنانچه تعهدات در زمان انعقاد قرارداد نابرابر باشند، این قاعده غبن است که به منظور جبران خسارت از زیان دیده، بکار گرفته می شود، البته باید توجه داشت که مفهوم غبن (lésion) معنای یکسانی در حقوق فرانسه و ایران ندارد.

 

حسین آبادی تصریح کرد: با وجود حاکمیت اصل الزام آور بودن قراردادها که هم بر طرفین قرارداد و هم بر قضات تحمیل می شود، ممکن است پس از انعقاد قرارداد و یا در زمان اجرای آن، شرایط اقتصادی (به ویژه به خاطر تورم و پایین آمدن قدرت خرید) تغییر کند به گونه‌ای که قرارداد منعقد شده به قراردادی نامتعادل تبدیل شود. در این صورت بازبینی و اصلاح قرارداد ضروری است. این بازبینی ممکن است توسط قانونگذار  (اصلاح قانونی) یا توسط خود طرفین (بازبینی قراردادی) صورت گیرد. قاضی چه اقدامی را می‌تواند انجام دهد؟ آیا حق دارد قراردادی که در مسیر اجرای خود به قراردادی نامتعادل تبدیل شده است را اصلاح کند؟

 

این بحث که موضوع اصلی سخنرانی دکتر امیر حسین آبادی رئیس کانون وکلای مرکز در کنفرانس کانون وکلای دادگستری پاریس بود، پاسخ‌های متفاوتی را در هر کشور دریافت کرده است.

منبع: ایسنا

برچسب ها: کنگره بین المللی حقوق، کنگره حقوق، همایش حقوق، کنگره بین المللی حقوق ایران فراخوان مقاله حقوق، همایش حقوق ایران


818
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش