دومین همایش بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


دبیر علمی کنگره بین المللی حقوق ایران: قانون اساسی توجه ویژه به مساله حقوق مردم دارد/ تفسیرهای افراطی در حقوق شهروندی مشاهده می شود

3 آبان 1396

دبیر علمی کنگره بین المللی حقوق شهروندی گفت: در اسلام و حتی قانون اساسی توجه ویژه به مساله حقوق قانونی مردم شده است اما برخی تفسیرهای افراطی در مساله حقوق شهروندی وجود دارد که باید روی آنها کار شود.


ایرج گلدوزیان روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی در محل سالن همایش های برج میلاد تهران افزود:

در جامعه ایرانی در دوران باستان اولین حقوق شهروندی را کوروش کبیر عنوان کرد که در شرایط فعلی در سازمان ملل در یک محلی که مربوط به اتاق شورا برای حقوق بشر است در آنجا نوشته ای از حقوق شهروندی از منشور حقوق شهروندی کوروش آمده است که مایه افتخار کشور ایرانی اسلامی می تواند باشد.

وی ادامه داد: این موضوع نشانه فرهنگ تمدن ایران است و زیرا آداب و عادات و رسوم و توصیه مردم ایران زمین بر توسل بر سه اصل گفتار، کردار و پندار نیک است.

وی با بیان اینکه مبانی حقوق شهروندی در ادیان الهی به ویژه در حکومت اسلامی هم موجود است و اظهار داشت: از زمان خلقت بشر حقوقی برای بشر وجود داشته است و از زمان حکومت اسلامی به وسیله پیامبراکرم (ص) این مسائل وجود دارد.

گلدوزیان افزود: سعدی هم راجع به حقوق بشر عنوان می کند بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند و این انسان است که مبنای همه چیز است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی قانون اساسی بهره مند از توصیه های مذهبی است و بیشترین و بهترین حقوق را برای مردم به رسمیت شناخته و عنوان کرده است ولی در عمل آن به جهت تفسیرهای افراطی ممکن است به فراموشی در عمل سپرده شده باشد و از حقوق شهروندی چیزی که ما می خواهیم حاکمیت قانون است و راجع به آزادی عقیده و لا اکراه فی الدین از مسائلی است که در سیستم اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار است ولی در عین حال قانون اساسی این را پیش بینی کرده است.

وی افزود: در عمل تفسیر در قوانین و شرایطی که به سلایق شخصی ارتباط پیدا می کند این تفسیر به عمل می آید و تفتیش در عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به خاطر داشتن عقیده مورد تفتیش قرار دارد این در قانون اساسی آمده است.

گلدوزیان افزود: مشکلی که سیستم ما با حقوق بشر در آن اختلاف دارد این است که محدویت هایی در این زمینه ایجاد کند که البته با دخالت مقام معظم رهبری درباره اقلیت های مذهبی حتی دیه آنان در قسمت صدمات بدنی ناشی از تخلفات رانندگی با استفاده از قانون صندوق خاصی که در این زمینه است تساوی دیه را بین زن و مرد دیده است و در صورتی که صدمه به آنها وارد شود این را جبران می کنند و این موضوع می تواند نسبت به همه موارد تسری پیدا کند حتی برای صدمات بدنی عادی نیز به این موضوع باید توجه شود.

وی ادامه داد: تعارض بین قانون عادی و اساسی که هرچقدر بررسی شود این فاصله کمتر شود می تواند بسیار مفید باشد اما تفاوت و سلیقه همه جا هست و می تواند روی مسائل مصلحتی می شود تبعیضاتی وجود داشته باشد اما هرچقدر امکانپذیر است راههایی باید وجود داشته باشدتا اختلافات را کمتر کنند مانند اقلیت های مذهبی که در قانون اساسی دارای حقوق مساوی هستند.

وی خاطرنشان کرد: همه ایرانیان از هر قوم و قبیله باید در مقابل قانون یکسان باشند البته با رعایت موازین اسلامی که اسلام نیز دنبال اختلاف طبقاتی نبوده است.

وی ادامه داد : به هر حال موضوع کنگره موضوع بین المللی است و در همه کشورها سعی می شود از این اختلاف طبقاتی و شرایطی که می توانسته وجود داشته باشد جلوگیری کند.

گلدوزیان افزود: اعلامیه جهانی بشر در سال 1879 نیز مطلبی در مقدمه آن دارد که 17 ماده دارد و در آن آمده است علت بدبختی های عمومی و فساد دولت ها در اداره جامعه انکار یا فراموشی حقوق انسانی مردم است.

دبیر علمی این گنگره افزود: به همین دلیل ایران منشور حقوق شهروندی را تدوین کرد که همان امتیازات پیش بینی شده در قانون اساسی است همه را عنوان کرده البته  مساله مهم تفسیر قانون است و مقامات اجرایی وقتی می خواهند تفسیر کنند باید منطقی باشند چون تفسیر چند نوع است و تفسیر منطقی یا توضیحی از همه مهمتر است.

وی اضافه کرد: اگر نیت واقعی قانونگذاران مورد توجه قرار دهند و بخواهند در موارد عادی به کار گیرند و اتخاذ تصمیم کنند مساله می تواند این باشد که قانون اساسی حقوق ملت را به رسمیت شناخته و احترام قائل است البته موضوع تفسیر باید براساس سلیقه شخصی نباشد.

وی ادامه داد: قانون را باید حتی الامکان تفسیر کنند و تعارضات آن را منتفی کنند امیدواریم در این پنل های تخصصی اساتید حقوق نکات ریزتری مورد توجه قرار دهند چون هدف ا ین است که حاکمیت قانون اساسی در راس مورد توجه باشد تا بخشی از مشکلات کاهش یابد.

توصیه من این است که در تمامی تصمیمات اداری، قانونی باید عدالت را مبنای تصمیمات قرار داد عدالت یعنی احقاق حقوق کسی که قربانی عدم رعایت شده و رغع ظلم و بی عدالتی باشد و رفاه و آسایش و امنیت اقتصادی را شاهد باشیم تا مردم نیز رضایت داشته باشند و توسعه بیشتر بر قانونگذاری و تاکید جدی بر قانون است.


649
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش