دومین همایش بین المللی حقوق ایران
دریافت کاتالوگ کنگره حقوق ایران

 

کانال تلگرامی کنگره حقوق

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید مطالب این کانال را دنبال فرمایید

اینستاگرام کنگره حقوق ایران

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنگره میتوانید صفحه اینستاگرام کنگره بین المللی حقوق ایران را دنبال فرمایید

اطلاع رسانی کنگره حقوق

کنگره حقوق ایران در وبسایت وزارت کشور اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

 

کنگره حقوق در وبسایت سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع رسانی شد

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

منشور حقوق شهروندی
منشور حقوق شهروندی
17 خرداد 1396

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن کامل منشور حقوق شهروندی به زبان‌های عربی و انگلیسی در انتهای این مطلب پیوست شده و متن فارسی آن به شرح زیر است


ادامه مطلب ...

اطلاع رسانی کنگره حقوق در سایت موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

انعکاس خبری کنگره حقوق

 

  

 

نمایشگاه کنگره حقوق

تماس با ما

02133699093-4

 

02189786524

02143851871

conf.ntpco[at]gmail.com

 09120156306

اطلاع رسانی کنگره حقوق ایران در کانون وکلا استان قزوین

معرفی مجلات حقوق


پنل تخصصي حق ازدواج جوانان در حاشيه نخستين كنگره بين المللي حقوق ايران با رويكرد حقوق شهروندي برگزار شد

17 آبان 1396

در اين پنل تخصصي محسن داورزني مدرس دانشگاه، نسرين عليپور مدرس دانشگاه، هادي طالع خرسند مشاور حقوقي و مدرس دانشگاه، مريم زماني مدرس دانشگاه و نسرين كميجاني وكيل دادگستري حضور دارند.


هادي طالع خرسند مشاور حقوقي در رابطه با حق ازدواج جوانان در اين پنل تخصصي گفت: حق ازدواج و حقوق بنيادين بشري بايد به نوعي در جامعه نهادينه شود.

وي تصريح كرد: حق ازدواج جوانان در دو بخش حق ازدواج تشكيل خانواده در ايران و حق ازدواج و تشكيل خانواده در اسناد بين المللي مورد بحث قرار مي گيرد.

وي با بيان اينكه موانع ازدواج جوانان نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد، ادامه داد: ازدواج تعهدي مقدس است كه بايد براي دستيابي جوانان به اين حق از هيچ كوششي دريغ نكرد.

طالع خرسند افزود: همه مي دانند رشد تعداد متاهلان در جامعه باعث كاهش جرم و جنايت مي شود و آماري كه دستگاهها اعلام مي كنند در استان هايي كه ازدواح پايين و طلاق بالاست، جرم نيز آمار بالايي دارد.

وي تصريح كرد: با تشكيل خانواده امنيت جاني، ناموسي، فكري و شغلي نيز تامين مي شود و پيمان زن و شوهر نيز دوستي و مودت را به همراه دارد.

اين مدرس دانشگاه ادامه داد: آمار جرم و جنايت رابطه تنگاتنگي با كاهش ازدواج دارد و هرچه ازدواج بيشتر و طلاق كمتر باشد در جامعه مي توانيم شاهد كاهش جرم باشيم.

وي خاطرنشان كرد: با توجه به شرايط چند سال گذشته بحث توليد و تكثير نسل داراي اهميت است و مسئولان نيز به آن مي پردازند و در تحكيم بنيان خانواده بسيار تاثيرگذار است.

طالع خرسند اظهار داشت: براي آسان كردن تشكيل خانواده خيلي از وزارتخانه ها مي توانند تاثيرگذار باشد البته بايد براي پايداري و استواري كانون خانواده نيز تلاش هايي صورت گيرد چون زماني كه يك خانواده با مشكل مواجه مي شوند براي جامعه نيز مشكلاتي به وجود خواهد آمد.

وي با بيان اينكه آيا تشكيل خانواده حق جوانان است، افزود: يكي از حقوق اوليه و اساسي جوانان تشكيل خانواده است و در مورد اين حق، بايد همه تلاش كنند تا اين فرد به حق خودش برسد.

اين مدرس دانشگاه به اهميت تشكيل خانواده اشاره كرد و افزود: اين موضوع اثرات مثبتي در جامعه دارد و يك جوان حق ازدواج دارد تا به نياز اوليه و اساسي خودش كه تشكيل خانواده است، دست يابد.

وي با بيان اينكه ازدواج نكردن جوانان، اين حق قانوني را از او خواهد گرفت و حتي در برخي از مواقع مشكلاتي براي آنان به وجود مي آورد و تنهايي و انزواگري آنها را به دنبال دارد.

وي به حق تشكيل و برخورداري از خانواده در منشور حقوق شهروندي اشاره كرد و گفت: حق شهروندان است كه از امكانات آموزشي و فرهنگي در هنگام ازدواج استفاده كنند.

طالع خرسند افزود: موانع موجود در مسير ازدواج جوانان، اشتغال،معضل مسكن، نبود امر فرهنگي در امر ازدواج، وام ازدواج، نبودن مرامز مناسب جهت راهنمايي و مشاوره قبل از ازدواج، هزينه هاي بالاي آزمايش هاي ژنتيك قبل از ازدواج و روند رو به رشد ازدواج سفيد به شمار مي رود.

نسرين عليپور مدرس دانشگاه نيز در اين پنل تخصصي به موضوع ازدواج سفيد اشاره كرد و گفت: در ازدواج سفيد افراد از حقوق مدني برخوردار نيستند و متضرر مي شوند.

وي تصريح كرد: اين بنيان ازدواج سفيد چون پايدار نيست هر لحظه امكان پاشيدن آن وجود دارد چون در گاهي اوقات فقط چند روز و چند ماه است.

وي اضافه كرد: در اين نوع ازدواج زن هيچ حقي ندارد و مرد مي تواند در يك لحظه زندگي را به پايان برساند، اين نوع ازدواج از نظر كارشناسان به عنوان ازدواج سياه است نه سفيد.

عليپور افزود: فرزندان حاصل از اين ازدواج ضربه پذير هستند و تنها كلاه بزرگي بر سر جوانان مي گذارند و بخشي از اين مشكلات به دليل عدم آموزش براي جوانان است.

عليپور ادامه داد: به دليل نداشتن آموزش و توجه نكردن خانواده ها اين مشكلات به وجود مي آيد و ضربه اصلي را از دامان خانواده مي خورد.

وي تصريح كرد: در هيچ ديني اين نوع ازدواج پذيرفته شده نيست چون به نوعي رابطه نامشروع است و ما متاسفانه براي آن اسم گذاشته ايم اما بايد بدانيم اين پديده را قبول نداريم.


1126
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

زبان /Language

پوستر کنگره
رییس شورای راهبردی کنگره

جناب آقای ابراهیم امینی نائب رییس شورای شهر تهران

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

پروفسور ایرج گلدوزیان

دبیر علمی "نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد نظارت حقوقی و حقوق شهروندی"

سخنرانی پروفسور دیوید الن لارسون

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :لینک مرتبط


حامی رسانه ای

عضویت در خبرنامه حقوق ایران

مرکز همایش